Prywatny ekskluzywny klub narciarski z Ontario w czasie pandemii wzbogacił się o nowy sprzęt do naśnieżania, w dużej mierze dzięki federalnym zapomogom. Mansfield Ski Club w Mulmur, Ont., około 100 km na północny-zachód od Toronto, otrzymał 563 371 dolarów i zgromadził nadwyżkę w wysokości 815 000 dol. Dostawał dopłaty do wynagrodzeń w ramach zasiłku CEWS (Canada Emergency Wage Subsidy). Ponadto pobierał opłaty wstępne i członkowskie.

Skarbnik klubu Gary Walters napisał w raporcie do członków klubu, że dzięki dobrej sytuacji finansowej udało się zrealizować ważne inwestycje kapitałowe i wymienić 50-letni sprzęt do naśnieżania rok wcześniej niż planowano. Poza tym miniony rok fiskalny był najlepszym od kilku dekad pod względem opłat wstępnych. Zebrano 491 000 dol. Członkostwo w Mansfield kosztuje 15 000 dol. od rodziny. Jest to opłata wstępna jednorazowa. Później roczne opłaty wynoszą ok. 8000–10 000 dol. od rodziny.

Do tego ze względu na restrykcje pandemiczne w ubiegłym sezonie było mniej okazji do jazdy na nartach – czyli koszty klubu były niższe.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Analizując raport finansowy za rok fiskalny zakończony 31 maja widać, że nawet gdyby klub nie otrzymywał zasiłków, to i tak byłby na plusie. Nadwyżka wyniosłaby ponad 250 000 dol. Klub jest organizacją not-for-profit, w związku z czym przychody są zwolnione z podatku dochodowego, ale zwolnione nie są inwestycje i dochód z tytułu własności.

Wygląda na to, że Mansfield Ski Club nie złamał żadnych zasad kwalifikowania się i korzystania ze środków CEWS. W ramach programu wprowadzonego w kwietniu 2020 roku można było otrzymywać dopłaty w wysokości do 75 proc. zarobków pracowników. Aby się kwalifikować, firmy musiały wykazać spadek przychodów. Pieniądze były przekazywane w celu pokrycia kosztów wynagrodzeń i tylko w ten sposób mogły być spożytkowane.

Z raportów finansowych klubu wynika, że w roku fiskalnym 2020-21 na wynagrodzenia pracowników przeznaczono 1 095 674 dol., o 430 000 dol. mniej niż rok wcześniej.

Mansfield nie jest jedynym prywatnym lub publicznym klubem sportowym, który otrzymywał zapomogi. Z dopłat korzystało 718 klubów golfowych, 65 klubów tenisowych, 57 klubów narciarskich i 45 klubów żeglarskich. Nie ma publicznego dostępu do danych, na podstawie których można by wnioskować, jakie kwoty otrzymały poszczególne organizacje ani na co przeznaczyły zapomogi.