Premier Kanady Justin Trudeau, który mimo przyjęcia trzech dawek szczepionki przebywa w izolacji ze względu na pozytywny test covid i przypadki pozytywnych testów w najbliższej rodzinie powiedział w poniedziałek, że Kanadyjczycy są „zszokowani” i „zniesmaczeni” “działaniami niektórych protestujących” w Ottawie, gdzie od ubiegłego tygodnia przebywają tysiące truckerów i ich rodzin domagając się przewrócenia swobód obywatelskich i wolności.

Wskazując na “obecność swastyk i flag konfederacji” w proteście, “zbezczeszczenie Grobu Nieznanego Żołnierza i akty chuligaństwa w miejscowym schronisku dla bezdomnych” , Trudeau powiedział, że jego rząd „nie ustąpi przed tymi, którzy angażują się w akty wandalizmu lub hańbią pamięć naszych weteranów.”

Organizatorzy protestu poinformowali tymczasem, że chcą zmusić rząd do uchylenia obowiązujących nakazów szczepień.

Zapytany, czy spotkałby się z niektórymi protestującymi, Trudeau powiedział, że nie jest zainteresowany znalezieniem się „w pobliżu protestów, które wyrażają nienawistną retorykę i przemoc wobec współobywateli”.  „Kanadyjczycy w domu obserwują z obrzydzeniem i niedowierzaniem takie zachowanie, zastanawiając się, jak mogło do tego dojść w stolicy naszego kraju”.

Trudeau powiedział, że chociaż Kanadyjczycy mają prawo do protestów, nikt nie ma prawa „wykorzystywać, zastraszać i nękać… współobywateli”. Obiecał kontynuować działania związane z pandemią pomimo „zastraszania” ze strony niektórych członków konwoju.

Dodał, że niektórzy politycy „wykorzystują obawy ludzi” w sposób, który może prowadzić do „groźnych konsekwencji” dla kraju, zaś konwój nie reprezentuje większości kierowców ciężarówek, z których 90 procent jest już zaszczepionych.

„W ciągu ostatnich wielu, wielu miesięcy widzieliśmy, jak konserwatywni politycy powielają dezinformację na temat szczepionek, zachęcając do teorii spiskowych w Internecie” – stwierdził Trudeau.

za CBC