Czynu, czynu

        Nie pamiętam, ale ktoś tak w końcu XIX w. napisał; polska szlachta mogła by tę wolną Polskę mieć, gdyby tylko chciała chcieć.

W koło Macieju.

Poniżej kontynuacja tekstu

        Nie wiem skąd pochodzi to powiedzenie, ale co dwa tygodnie piszę, że plaga Covidu to nic innego jak KARA za liczne nasze grzechy. Czemu więc Episkopat tu i tam nie wzywa do modlitw, by od nas odszedł, a nie słyszałem by modlitw, w jakiejś intencje komuś zaszkodziły. Widać było, że redakcja Gońca ma niezłe stosunki z Bractwem Piusa X, więc może nakłoni ICH, by Bractwo wezwało do modlitw, by ta plaga poszła do morza.

        Kto zna adres elektroniczny jakiegoś biskupa i popiera ma koncepcje może napisać:

Jego Eminencjo

        Od ponad 20 miesięcy szerzy się zadziwiająca swym zasięgiem epidemia, która nie mija, a nawet się rozszerza. Ma ponadto coraz to nowe trudne do zwalczania mutacje, wszelkie znane ludziom środki przestają działać.

        Chyba pora zastanowić się, czy to nie jest kara Boża za nasze liczne przewinienia i zwrócić się do Pana Jezusa i Jego Przenajświętszej Matki, by ta epidemia się wreszcie zakończyła.

        Jego Eminencja może sam wezwać swych wiernych by zaczęli się modlić o koniec tej epidemii, lub zalecił inną formę wołania o pomoc.

Rosja, co dalej

        Putin postawił Zachodowi takie wielkie warunki, że nie bardzo ma on teraz, jak wyjść z sytuacji z dobrą miną, gdy wszystkie jego warunki zostały odrzucone. Jeśli więc nic nie zrobi to straci twarz i popularność w Rosji. Jak po jakichś „prowokacjach” uderzy na Ukrainę to uwikła się w fatalną sytuację. Ukraińcy może dadzą się pokonać w pierwszej fazie, a kraj zostanie okupowany, ale zacznie się wojna partyzancka. Przypomnę, że Czeczeńcy nieźle się broili, zadali Rosjanom spore straty, a obrona była oparta na 4-5 grupy bojowe, których członkowie dysponowali różnym uzbrojeniem, a Polska stałaby się zapleczem dla Ukraińców.

        Równocześnie rozpoczynają się manewry wojsk Rosji i Białorusi nad granicą Białorusi  i Ukrainy. Możliwość zaatakowania z północy Ukrainy tworzy sytuacje dla Ukrainy bardzo a bardzo niebezpieczną, bo będzie musiała osłabić swe siły na wschodzie.

        Dla obywateli Białorusi byłaby to też fatalna sytuacja bo umocniłby się Łukaszenko, który już ponoć śle wojska nad granicę z Ukrainą.

        Mam nadzieję, że Putin zrozumie, iż się zagalopował i może jak wejdzie na Ukrainę otrzymać cios ze strony Chin, którym zamieszanie w tym kraju utrudni transport towarów do Europy. Więc znajdzie wyjście z sytuacji w czym mogą mu pomóc Niemcy i Francuzi, których nie będzie martwił o tyle konflikt zbrojny na Ukrainie, co kłopoty w handlu z Rosją.

        Co jednak się stanie jeśli by Putin i jego koteria poszła na tę wojnę?

        Ze wszech stron będą kłopoty, ale w Rosji straty tysięcy żołnierzy, spowodują podobne rezultaty, jak było, kiedy Argentyna zaatakowała Falklandy. Jak okazało się, koszty tej imprezy były ogromne i odpowiedzialni za nią stracili władzę. Oczywiście nie nastąpi to po trzech-pięciu dniach wojny, ale po dwóch-trzech tygodniach.

Przyjaciele

        Polska popiera, jak może Ukrainę, a ta już wczesną jesienią pod pretekstem remontów zablokowała kolejowy transport z Chin przez Polskę, bo domaga się większej puli dla swych przewoźników drogowych. Trudno zrozumieć jak ze strony polskiej nie było ostrej reakcji na takie zresztą nie pierwsze „numery”

Indyk myślał o niedzieli…

        Choć Białoruski Kołchoźnik twierdzi, że mu nie jest potrzebna to przygotowuje nową konstytucję, która ma być uchwalona przez referendum 27 lutego. Pytanie czy do tego czasu coś się nie stanie i on już jej się w Mińsku nie doczeka.

Abp Jan Paweł Lenga

        Były arcybiskup w Kazachstanie jest teraz na emeryturze w Polsce i stale krytykuje, mym zdaniem słusznie, episkopat Polski za nowinki i odejście od tradycji Kościoła. Polecam jego wypowiedzi w Internecie.

Polacy na Litwie

        Wedle danych z obecnego spisu ludności ilość Polaków przekracza tam 6% więc czemu polskie nie jest drugim językiem urzędowym. Przecież w Finlandii Szwedów jest trochę mnie a jednak ich język jest tam drugim językiem urzędowym

Co trzeba dla sukcesu finansowego?

Robić to, co jest człowieka pasją i nim rozpocząć działanie na własną rękę, zdobyć moc wiedzy o tej działalności.

Sposoby na bankructwo

        Kobiety, konie i… architekci. Dwie pierwsze przyjemniejsze. Trzecie pewniejsza.

 

Przeciw prostacie.

        Ta dolegliwość często daje o sobie znać starszym panom, a okazuje się, że można ją ograniczać jedząc pomidory, brokuły i różnego rodzaju orzechy.

Czyściec.

        Wiadomo, że nie jest tak straszny jak piekło, ale do przyjemnych nie należy. Więc rodacy pomyślcie zawczasu, by tam na długo nie trafić, a jedne z metod skrócenie tam pobytu to modlitwy za swych krewnych, którzy tam biwakują,

Nie ruszony temat.

        Od powrotu Gomułki do władzy w 1956 i zezwolenia obywatelom posiadania zagranicznych walut i rozpoczął się nimi, teoretycznie zakazany,  handel na szeroką skala. Gdy w tym czasie ruszyła wielka fala emigracji Żydów dolar podskoczył do 200 zł za sztukę a potem spadał lawirując zimą oko 150 zł, a latem gdy przybywało turystów do 120 i tak było przez lata. Niestety nikt nie pomyślał o opisania tego zjawiska w którym brały nie tyle władze PRL co jej służby specjalne.

Od 25 lat

Tak, tyle już razy obchodzi kościół katolicki w Polsce Dni Judaizmu ale jakoś nie słyszałem by Judaizm obchodzi nawet od roku czy dwóch Dni Katolicyzmu a przecież jak tylu księży i zakonnic pomagało Żydom przeżyć holocaust to powinni to robić.

Aleksander Pruszyński