Rosja wydała dekret  znoszący ochronę patentów zarejestrowanych w krajach wrogich Moskwie.

Dekret wydany w tym tygodniu stwierdza również, że Rosja może usunąć takie zabezpieczenia dla posiadaczy patentów, którzy prowadzą interesy lub posiadają obywatelstwo krajów, które uważa za „nieprzyjazne”.

Do takich krajów należą wszystkie 27 krajów członkowskie UE oraz Monako, Szwajcaria, Norwegia, Islandia i San Marino, a także Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i nie tylko, a dekret został przyjęty przez Rosję w sobotę, podał EURACTIV.

 

Josh Gerben, prawnik zajmujący się prawami własności intelektualnej w Waszyngtonie, powiedział The Washington Post, że dekret może mieć wpływ na zachodnie inwestycje w Rosji, podczas gdy podobny dekret dotyczący znaków towarowych może pozwolić rosyjskim firmom na wykorzystywanie amerykańskich marek, które nie pozwalają na ich działalność w kraju po inwazji na Ukrainę.

Kreml do tej pory nie wydał takiego dekretu znoszącego ochronę znaków towarowych, ale rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego poinformowało w zeszłym tygodniu, że władze rozważają „usunięcie ograniczeń w korzystaniu z własności intelektualnej zawartej w niektórych towarach, których dostawy do Rosji są ograniczone” .

„To złagodzi wpływ na rynek przerw w łańcuchach dostaw, a także niedoborów towarów i usług, które powstały w wyniku nowych sankcji ze strony krajów zachodnich” – stwierdza resort.