Minister finansów Chrystia Freeland zapowiedziała w najnowszym budżecie wzrost wydatków na obronę o 8 miliardów dolarów – z czego 500 milionów zostało odłożonych na dozbrojenie Ukrainy.

„Rosja stała się ekonomicznym pariasem, ale okaleczeni mieszkańcy Buczy, rozstrzelani z rękami związanymi za plecami, pokazali nam, że to nie wystarczy”, powiedział Freeland, odnosząc się do masakry setek cywilów na przedmieściach Kijowa.

Freeland ostrzegła przed nadchodzącą wojną „Putin i jego poplecznicy to zbrodniarze wojenni. Demokracje świata – w tym nasze – mogą być bezpieczne tylko wtedy, gdy rosyjski tyran i jego armia zostaną całkowicie pokonane” – powiedziała.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Dyktatorzy świata nigdy nie powinni mylić naszej uprzejmości z pacyfizmem. Wiemy, że wolność nie przychodzi za darmo, a pokój gwarantuje tylko nasza gotowość do walki o nią”.

Ukraińcy walczą i giną, i dlatego zdaniem Freeland  „w interesie narodowym Kanady jest zapewnienie, że mają rakiety i pieniądze, których potrzebują, aby wygrać”.

Jeden z ekspertów ds. obrony powiedział, że dobór słów  w przemówieniu budżetowym Freeland – z odniesieniami do „wolnych” ludzi pokonujących totalitarnych władców – był „niezwykły”. „To niewiarygodnie mocny język”, stwierdził Dave Perry, prezes Canadian Global Affairs Institute, think-tanku z Ottawy. „Ten komentarz wygląda dla mnie jak wzmocnienie lub echo komentarza [amerykańskiego] prezydenta [Joe] Bidena, że ​​[prezydent Rosji] Władimir Putin musi odejść”.

O ile przemówienie było mocne w słowach, o tyle sam budżet był mniej precyzyjny w kwestii tego, co czeka kanadyjskie wojsko. Według urzędników, 6,1 miliarda dolarów jest przeznaczone na   modernizację NORAD, wspólnego amerykańsko-kanadyjskiego dowództwa obrony powietrznej i morskiej. Negocjacje z Waszyngtonem w sprawie tego projektu jeszcze się nie zakończyły, a ostateczna cena nie została ustalona.

Kolejna część środków zostanie odłożona na przyszłe zobowiązania NATO — inicjatywy, które mają zostać uzgodnione podczas spotkania przywódców zachodniego sojuszu wojskowego w Madrycie pod koniec czerwca.

Chociaż w budżecie jest mowa o uzbrojeniu Ukrainy, nie wspomina się w nim o uzupełnianiu zapasów broni, które Kanada podarowała  temu krajowi Europy Wschodniej.

Perry powiedział, że  istnieją wyraźne luki w inwentarzu sprzętu kanadyjskiego wojska.

„Nie ma jasnego wskazania, że ​​są skłonni zastąpić to, co wyjęli z rąk naszych własnych żołnierzy, aby oddać je w ręce żołnierzy ukraińskich” – dodał

Budżet federalny przeznacza 100,5 miliona dolarów w ciągu sześciu lat na wspieranie zmian kulturowych i reformy wymiaru sprawiedliwości w wojsku. Kolejne 144,3 miliona dolarów przeznaczone jest na poprawę wojskowych usług zdrowotnych. Budżet zawiera również konkretne zobowiązanie do dodatkowych 845 milionów dolarów na wzmocnienie cyberobrony w Communications Security Establishment.