Chcemy pomóc kobietom, które zostały uwolnione z niewoli i przeżyły tam traumę. Takie kobiety otrzymają jednorazową zapomogę w kwocie 80 tys. hrywien, a także pomoc psychologiczną i rehabilitacyjną – poinformował Michał Dworczyk.
Przy aktualnym kursie jest to ponad 10 tys. zł! Komentarze w sieci pod tym wpisem wskazują, że kolejna propozycja PiS polegająca na wypłacaniu “żywej gotówki” w ręce obcokrajowców, bulwersuje.

 – Ta jednorazowa zapomoga w wysokości 10 tys. zł, czyli 80 tys. hrywien, bierze się stąd, że sytuacja każdej z tych kobiet jest inna. Jedna potrzebuje lekarstw, druga rehabilitacji, trzecia wynajęcia mieszkania. Dlatego, po wielu dyskusjach i na Ukrainie, i w Polsce zdecydowaliśmy się na tego rodzaju działanie i pomoc. Podobnie jest z dziećmi, które straciły rodziców w wyniku agresji rosyjskiej. Mówimy o dużo mniejszych kwotach, ale za to wypłacanych co miesiąc, do końca tego roku. Taką pomoc będziemy chcieli kontynuować – mówi Dworczyk.

Każde dziecko będzie z kolei otrzymywało 5 tys. hrywien (ok. 630 złotych) miesięcznie.

– Pieniądze pochodzą ze środków rozwojowych, które państwo polskie, m.in. zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi, przeznacza na wspieranie krajów rozwijających się, bądź będących w szczególnej sytuacji jak dzisiaj Ukraina – poinformował Dworczyk  .

za interia