Jessica Moon, nauczycielka z okolic Toronto, przez kilka miesięcy starała się o przywrócenie dostępu do swojego konta na strona rządowych. Problem pojawił się, gdy Service Canada oznaczyło jej SIN jako numer należący do osoby zmarłej.

Moon zauważyła, że coś jest nie tak, podczas okresu rozliczeń podatkowych. Próbowała zalogować się na konto swoich pożyczek studenckich i do CRA, ale nie mogła. W tamtym czasie pracowała jako nauczycielka na zastępstwa i nie miała czasu, by dzwonić na infolinię Service Canada (która działa od 8:30 rano do 4:30 po południu). Dopiero pod koniec czerwca, gdy szkoła skończyła się, Moon poświęciła cztery godziny, by czekać na połączenie z agentem. Ten przekazał jej, że jej SIN został „oznakowany”, ale żeby poznać szczegóły, musi udać się osobiście do biura Service Canada.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W biurze agencji przy Yonge Street i Sheppard Avenue spędziła w kolejce znów prawie cztery godziny. W końcu urzędnik powiedział jej, że SIN jest oznakowany jako należący do osoby zmarłej. Zapewnił, że jej sprawa została oznaczona jako pilna i biorąc pod uwagę, jak ważna jest kwestia SIN-u, na pewno niebawem ktoś z agencji do niej zadzwoni i poinformuje ją o postępach w sprawie.

Przez dwa miesiące jednak nic nie drgnęło. Moon bez SIN-u nie miała dostępu do pożyczki studenckiej ani do konta CRA, nie mogła aplikować o pracę jako nauczycielka ani starać się o wypłaty z ubezpieczenia pracy (EI).

Moon mówi, że dzwoniła do Service Canada wiele razy, a nawet poszła jeszcze raz do biura. W kolejce stała „tylko” trzy godziny i znów powiedziano jej, że niebawem ktoś do niej zadzwoni.

Gdy CTV News Toronto skontaktowało się z Service Canada w sprawie Moon, agencja oświadczyła, że „wyznaczono śledczego, który ma sprawdzić podejrzenia pani Moon. Osoba ta skontaktuje się z panią Moon w ciągu 24 godzin, by porozmawiać o szczegółach. Jeśli zostanie potwierdzony błąd, Service Canada poprawi dane w rejestrze i powiadomi o tym panią Moon”.

Moon potwierdziła, że w ostatni czwartek rzeczywiście zadzwonił do niej urzędnik badający sprawę w Service Canada. Wreszcie coś się zaczęło dziać, chociaż jej SIN nie został jeszcze przywrócony.