Według nowego badania przeprowadzonego przez amerykańską firmę konsultingową J.D. Power lotnisko Pearsona plasuje się wśród najgorzej ocenianych portów lotniczych Ameryki Północnej. Wyniki badania satysfakcji klientów opublikowano w środę. Lotnisko Pearsona znalazło się na 15 miejscu spośród 20 największych lotnisk na kontynencie północnoamerykańskim.

Autorzy badania brali pod uwagę sześć kryteriów: udogodnienia w terminalach, przyjazd i wyjazd z lotniska, odbiór bagażu, kontrola bezpieczeństwa, odprawa i nadanie bagażu oraz usługi gastronomiczne i sklepy.

Autor studium, Michael Taylor, zauważył, że na Pearsonie w ostatnich miesiącach drastycznie zwiększyła się liczba pasażerów, co miało ogromny wpływ na ich zadowolenie, a raczej niezadowolenie, z poziomu obsługi. Dodał, że większość lotnisk na kontynencie w podobny sposób odczuła zniesienie restrykcji covidowych, a Pearson odnotował mniejszy spadek niż inne duże porty lotnicze. Żadne duże lotnisko nie poprawiło swojego wyniku sprzed roku, a San Francisco było jedynym, które uzyskało taki sam wynik jak rok wcześniej. Pearson stracił 25 punktów, a Miami nawet 58 pkt.

W kategorii „mega” lotnisk Pearson był 15. z wynikiem 755 punktów na 1000 możliwych. Przed naszym lotniskiem, na miejscu 14., znalazło się lotnisko George’a Busha w Houston. Najlepszy wynik – 800 punktów – uzyskało lotnisko międzynarodowe Minneapolis-Saint Paul. Za Pearsonem z kolei uplasowali się tacy giganci jak Boston Logan International Airport, Los Angeles International, Chicago O’Hare International i Newark Liberty International Airport.

W kategoriach mniejszych lotnisk inne kanadyjskie porty lotnicze też wypadły poniżej oczekiwań.

Rzecznik prasowy Greater Toronto Airports Authority stwierdził, że wyniki J.D. Power są niemiarodajne, ponieważ w ankiecie wzięło udział za mało osób. W badaniu uczestniczyło 637 pasażerów korzystających z lotniska Pearsona. Rzecznik kwestionował też sens porównywania lotnisk kanadyjskich i amerykańskich podkreślając, że w Kanadzie restykcje covidowe były surowsze i utrzymywano je dłużej.