Artemis I zmierza w kierunku Księżyca, przecierając szlak dla następnej ery eksploracji kosmosu przez NASA. Majestatyczna nowa rakieta NASA po raz pierwszy wzbiła się w kosmos we wczesnych godzinach porannych w środę, rozświetlając nocne niebo  która zabierając kapsułę bez astronautów w podróż wokół Księżyca i z powrotem.

Lot,   jest kluczowym testem dla programu Artemis NASA, którego celem jest umieszczenie astronautów,  z powrotem na Księżycu.

„Wszyscy jesteśmy częścią czegoś niesamowicie wyjątkowego” — powiedział Charlie Blackwell-Thompson, dyrektor startu, w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego  „To  pierwszy krok w powrocie naszego kraju na Księżyc i na Marsa”.

Nawet jeśli bezzałogowy lot testowy Artemidy I pójdzie idealnie, Artemis II –  , która będzie pierwsza z astronautami na pokładzie – wystartuje najwcześniej w 2024 roku.

Podstawową misją Artemidy I jest przetestowanie Space Launch System i statku kosmicznego Orion przed zabraniem astronautów na pokład na wyprawy na Księżyc. Ale dzięki zdolności rakiety do wysłania około 60 000 funtów ładunku na ścieżkę w kierunku Księżyca, NASA skorzystała z okazji, aby dodać 10 statków kosmicznych wielkości pudełka po butach.

 

Nowa rakieta  jest droga. W raporcie wydanym w zeszłym roku Paul Martin, generalny inspektor NASA, oszacował, że jednorazowe użycie rakiety Space Launch System i kapsuły Orion kosztowałoby 4,1 miliarda dolarów, przynajmniej w przypadku pierwszych czterech misji Artemis.