Tydzień po złożeniu zeznań przed dochodzeniem w sprawie zasadności wprowadzenia stanu wyjątkowego premier Justin Trudeau powiedział 2 grudnia, że ​​spodziewa się, iż policja podejmie odpowiednie środki, aby zapobiec powtórce konwoju wolności, ponieważ trwa planowanie nowej akcji.

„Myślę, że wiele się nauczyliśmy i myślę, że służby policyjne w całym kraju wiele się nauczyły o tym, co wydarzyło się w lutym” – powiedział Trudeau podczas konferencji prasowej w Richmond w Kolumbii Brytyjskiej.

„Oczekuję, że narzędzia, którymi dysponuje policja, zostaną wykorzystane, aby upewnić się, że nie powtórzy się okupacja, która dotknęła wiele osób w zeszłym roku” – dodał w odpowiedzi na pytanie reportera, czy obecnie rezygnuje od samego początku z ewentualności powołania się na ustawę o stanie wyjątkowym.

 

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i wywiadu Trudeau, Jody Thomas, powiedziała wspólnej komisji parlamentarnej dokonującej przeglądu ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych 1 grudnia, że ​​urzędnicy federalni rozpoczęli spotkania w celu omówienia Freedom Convoy 2.0.

Według CTV News , Ottawa Police Service (OPS) jest również świadoma tego, co jest publikowane w mediach społecznościowych na temat wydarzenia .

Chociaż Trudeau wspomniał  że policja będzie w stanie zapobiec powtórzeniu się tegorocznych wydarzeń, powiedziała, że ludzie mają prawo do protestu.

„Myślę, że ważne jest, aby podkreślić, iż absolutnie oczekujemy od Kanadyjczyków wolności ekspresji w momencie, nie zgadzania się z polityką, oraz demonstrowania – to niezwykle ważne, to część naszej demokracji” – powiedziała.

„Zawsze będziemy zachęcać ludzi do zabrania głosu, ale nie mogą tego robić w sposób, który krzywdzi innych obywateli, i tego właśnie oczekujemy od policji z danej jurysdykcji”.