Podsekretarz stanu USA Victoria Nuland spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – powiadomiła służba prasowa głowy państwa. “To sygnał solidarności w tych dniach, kiedy Putin wszedł na nowy poziom barbarzyństwa” – podkreśliła przedstawicielka amerykańskiej dyplomacji.

Nuland spotkała się także z szefem gabinetu prezydenta Andrijem Jermakiem.

Jak podaje portal Ukrainska Prawda, Amerykanka spędziła w Kijowie dwa dni. W piątek przybyła do ukraińskiej stolicy pociągiem wraz z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytrem Kułebą z Łodzi, gdzie odbywało się spotkanie Rady Ministerialnej OBWE.

W ciągu dwóch dni Nuland odbyła spotkania z przedstawicielami rządu, różnych sił w parlamencie i organizacji społecznych.

“Mój główny sygnał to sygnał solidarności w tych dniach, kiedy Putin wszedł na nowy poziom barbarzyństwa. Jednak Ukraina wygrywa w tej wojnie, Putin ją przegrywa, a my was wspieramy” – powiedziała Nuland, cytowana przez ukraiński portal.

Nuland była czołowym amerykańskim przedstawicielem ds. Rewolucji Godności  na Ukrainie ustanawiając gwarancje kredytowe dla Ukrainy , w tym gwarancję pożyczki w wysokości 1 miliarda dolarów w 2014 r., oraz zapewnienie nieśmiercionośnej pomocy dla ukraińskiego wojska i straży granicznej.  W 2016 roku Nuland wezwał Ukrainę do ścigania skorumpowanych urzędników: „Czas zacząć zamykać ludzi, którzy zbyt długo oszukiwali ludność Ukrainy i czas wykorzenić raka korupcji”.

4 lutego 2014 roku na YouTube opublikowano nagranie rozmowy telefonicznej między Nuland a ambasadorem USA na Ukrainie Geoffreyem Pyattem z 28 stycznia 2014 roku .   W rozmowie telefonicznej Nuland i Pyatt dyskutowali o składzie przyszłego ukraińskiego rządu. Nuland powiedział Pyattowi, że Arsenij Jaceniuk byłby najlepszym kandydatem na kolejnego premiera Ukrainy.  Nuland zasugerowała, że ONZ, a nie Unia Europejska, powinna być zaangażowana w rozwiązanie polityczne w Kijowie, mówiąc: „Myślę, że byłoby wspaniale pomóc to skleić i poprosić ONZ o pomoc w sklejeniu i wiesz… pieprzyć UE”. Następnego dnia Christiane Wirtz, zastępca rzecznika rządu i zastępca szefa Biura Prasy i Informacji rządu federalnego Niemiec, stwierdziła, że ​​kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła wypowiedź Nuland jako „absolutnie nie do przyjęcia”.