Lider Bloc Quebecois, Yves-Francois Blanchet, ujawnił, że osoby pochodzenia chińskiego przekazały w 2016 r., znaczne darowizny stowarzyszeniu wyborczemu premiera Justina Trudeau w czasie gdy rząd liberalny zatwierdzał właśnie nowy bank czarterowy o nazwie Wealth One obsługujący chińskich Kanadyjczyków.

„W ciągu zaledwie dwóch dni koło wyborcze premiera w okręgu otrzymała 70 000 dolarów od darczyńców pochodzenia chińskiego, gdy jednocześnie rząd zezwolił na utworzenie chińskiego banku w Kanadzie” – powiedział Blanchet .

Według Le Journal De Montreal, 83% darowizn na ten cel w 2016 roku pochodziło spoza Quebecu. Dwie trzecie pochodziło od około pięćdziesięciu dawców pochodzenia chińskiego i zostało złożone w ciągu 48 godzin.

Blanchet wezwał do niezależnego dochodzenia w sprawie ingerencji w wybory i stwierdził, że dochodzenie powinno również przyjrzeć się pieniądzom przekazanym Papineau EDA. „Justin Trudeau nie może po prostu nazwać wszystkich rasistami i musi zgodzić się na publiczne i prawdziwie niezależne dochodzenie” – powiedział Blanchet.

Poproszony o komentarz, rzecznik Partii Liberalnej Kanady, Mateo Rossi, powiedział Le Journal, że „wszystkie oddolne działania zbierania funduszy organizowane przez Partię Liberalną Kanady są w pełni zgodne z surowymi zasadami Elections Canada”.