W związku z budową Ontario Line część Queen Street będzie zamknięta na co najmniej 4,5 roku. Jest to niezbędne, by zbudować główną stację przesiadkową na nowej linii.

Zamknięcie dotyczy ruchu samochodowego i odcinka Queen Street między Bay i Yonge oraz Yonge i Victoria. Organizacja ruchu zmienia się 1 maja. Przedstawiciele Metrolinksa mówią, że piesi będą mogli przejść zamkniętymi odcinkami. Ruch samochodów będzie utrzymany na Yonge Street.

Rzecznik prasowy Metrolinksa, James Wattie, tłumaczy, że okres zamknięcia wydaje się długi, ale wyłączając wybrany odcinek całkowicie, budowa stacji Ontario Line Queen może być skrócona o rok w porównaniu z systemem prowadzenia prac w weekendy lub w inne wybrane dni.

Nowa stacja ma powstać pod istniejącą stacją Queen na linii metra nr 1. Metro będzie działać bez zakłóceń przez cały czas zamknięcia ulic. Metrolinx ocenia, że właśnie ta stacja będzie najbardziej uczęszczaną ze wszystkich w całym systemie metra. Podczas godzin szczytu może się przez nią przewijać nawet 16 000 podróżnych.

Zamknięcie odcinków Queen Street zmusza TTC do zaplanowania objazdów, które mają przebiegać w dwóch etapach.

W pierwszym etapie, który potrwa 10-12 miesięcy, autobusy i tramwaje będą jeździły objazdami. Autobusy zastępcze na zachód od River Street pojadą Queen Street East, potem Church Street, przez Richmond Street, do Bay Street dalej Queen Street do Bathurst Street. W kierunku wschodnim będzie prawie tak samo, z tym że autobusy będą jechać na wschód King Street, potem skręcą na północ w Church Street, pojadą do Broadview Avenue, następnie do Gerrard Street East i stamtąd na południe do River Street i na wschód do Queen Street East.

Tramwaje linii 501 Queen będą dalej jeździć, ale zjadą na McCaul Street, Dundas Street i Broadview Avenue. TTC radzi przesiadanie się w 504 King i 505 Dundas, jeśli to możliwe.

W międzyczasie ekipy TTC będą budować nowe tory na Richmond i Adelaide, by zapewnić połączenia między ulicami York i Church. Prace mają się zakończyć w 2024 roku. Wtedy zostanie wstrzymana autobusowa komunikacja zastępcza, a tramwaje będą korzystać z nowych torów przez pozostały czas zamknięcia ulicy Queen.

Ontario Line będzie mieć 15 stacji i długość 16 kilometrów.