Kanada ma stać się pierwszym krajem na świecie, który będzie wymagał od firm tytoniowych drukowania ostrzeżeń zdrowotnych bezpośrednio na pojedynczych papierosach.

Minister zdrowia psychicznego i uzależnień Carolyn Bennett ogłosiła 31 maja, że ​​nowe wymagania dotyczące ostrzeżeń zdrowotnych wejdą w życie 1 sierpnia.

„Etykietowanie bibułek pojedynczych papierosów, małych cygar, tubek i innych wyrobów tytoniowych praktycznie uniemożliwi całkowite uniknięcie ostrzeżeń zdrowotnych” — napisano w komunikacie Health Canada z 31 maja.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Chociaż zasada wchodzi w życie na początku sierpnia, Health Canada twierdzi, że rząd federalny wdroży nowe przepisy poprzez „podejście etapowe, które obejmie większość środków na rynku kanadyjskim w ciągu roku”, a detaliści będą mogli sprzedawać wyroby tytoniowe nie zawierające nowych oznakowanych papierosów do końca kwietnia 2024 r.

Papierosy king-size — które są nieco dłuższe niż standardowe papierosy — będą pierwszymi, które będą zawierały indywidualne etykiety ostrzegawcze. Do końca kwietnia 2025 roku dołączą do nich papierosy o regularnych rozmiarach i małe cygara.

Indywidualne etykiety ostrzegawcze na papierosach będą zawierały komunikaty typu „Papierosy uszkadzają narządy”, zgodnie z obrazem przedstawiającym projekt opublikowany przez Health Canada.

Health Canada twierdzi, że nowe wymagania dotyczące etykietowania mają wspierać cel federalnej strategii tytoniowej, jakim jest osiągnięcie mniej niż 5 procent ogólnokrajowego używania tytoniu do 2035 r.

Aktualizacja kanadyjskich przepisów dotyczących opakowań papierosów nastąpiła nieco ponad 20 lat po tym, jak Kanada stała się pierwszym krajem, który w 2001 roku wprowadził obrazkowe ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach papierosów.