78 proc. Ukraińców uważa, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest bezpośrednio odpowiedzialny za korupcję w rządzie i administracji wojskowej – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Fundacji Demokratyczne Inicjatywy.

 

Przeciwnego zdania było 18 proc. respondentów. Sondaż został przeprowadzony przez Demokratyczne Inicjatywy wspólnie z Centrum Razumkowa w dniach 9-15 sierpnia na próbie 2019 osób we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu oraz obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie.

W ostatni wtorek parlament odwołał ze stanowiska ministra obrony Ołeksija Reznikowa. Jak informowały media, faktycznymi przyczynami jego dymisji były liczne nieprawidłowości związane z zakupami na rzecz sił zbrojnych oraz skandal korupcyjny dotyczący wystawiania fałszywych odroczeń od służby wojskowej.

Zełenski poinformował 31 sierpnia o kontrolach w wojskowych komisjach lekarskich w całym kraju i przyznał, że dzięki decyzjom niektórych komisji, które za łapówki orzekały o niezdolności do służby, tysiące ludzi wyjechało za granicę.

Wcześniej w sierpniu prezydent zapowiedział dymisję wszystkich szefów obwodowych komend wojskowych. Poinformował, że toczy się już 112 postępowań karnych przeciwko osobom zatrudnionym w komendach uzupełnień, a 33 pracowników tych organów usłyszało zarzuty. (PAP)

mar/