Indyjskie centrum rozpatrywania wniosków wizowych w Kanadzie zawiesiło w czwartek usługi w związku z pogłębieniem rozłamu między obydwoma krajami po tym, jak premier Justin Trudeau stwierdził, że Indie mogły być zamieszane w zabójstwo kanadyjskiego przywódcy sikhijskiego Hardeepa Singha Nijjara.

„Ważne powiadomienie od Misji Indyjskiej: Ze względów operacyjnych od 21 września usługi wizowe  zostały zawieszone [do odwołania]” – brzmi oświadczenie Centrum Wniosków Wizowych dla Indii BLS w Kanadzie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Nie podano żadnych dalszych szczegółów. BLS jest agencją rozpatrującą wnioski wizowe do Indii, w tym wizy wjazdowe, turystyczne, studenckie i pracownicze. Centrum ma   lokalizacje w  Toronto, Ottawa, Winnipeg i Vancouver.

Według indyjskiego Urzędu Imigracyjnego w 2021 r. Indie odwiedziło 80 000 turystów z Kanady, co czyni ich czwartą co do wielkości grupą. Kanada jest atrakcyjnym kierunkiem dla Hindusów, zwłaszcza studentów. W 2022 r. prawie 300 000 Hindusów kształciło się w Kanadzie.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Indii, Arindam Bagchi, przytoczył nieokreślone zagrożenia dla bezpieczeństwa, „z którymi borykają się nasza komisja i konsulaty w Kanadzie”. „To zakłóciło ich normalne funkcjonowanie” – powiedział Bagchi. „W związku z tym nasza wysoka komisja i konsulaty chwilowo nie są w stanie rozpatrywać wniosków wizowych”.

Indie zaleciły swoim obywatelom zachowanie ostrożności podczas podróży do Kanady, podczas gdy niektórzy kanadyjscy eksporterzy martwią się o konsekwencje gospodarcze oskarżeń rzuconych przez Justina Trudeau, jakoby rząd Indii stał za zabójstwem aktywisty sikhijskiego w Kolumbii Brytyjskiej.
W czwartek Indie kolejny raz nazywały te zarzuty  absurdem i próbą odwrócenia uwagi od obecności Nijjara i innych poszukiwanych podejrzanych terrorystów w Kanadzie.

Bagchi poinformował że na terenie Kanady przebywa od 20 do 25 osób, w sprawie których Indie zwróciły się o ekstradycję, ale Kanada nie podjęła żadnych działań.

Jeśli chodzi o zabójstwo Nijjara, Bagchi powiedział, że Kanada nie przedstawiła żadnych informacji na poparcie swoich zarzutów.

„Chętnie przyjrzymy się wszelkim konkretnym informacjom. Przekazaliśmy je stronie kanadyjskiej” – powiedział Bagchi. „Daliśmy im jasno do zrozumienia, że ​​jesteśmy gotowi przyjrzeć się wszelkim dostarczonym nam konkretnym informacjom”.
W chwili zabójstwa Nijjar pracował nad zorganizowaniem nieoficjalnego referendum wśród diaspory sikhijskiej w sprawie niepodległości Khalistanu od Indii. Zaprzeczał oskarżeniom Indii, jakoby był terrorystą.
Żądania dotyczące niepodległej ojczyzny Sikhów, znanej jako Khalistan, rozpoczęły się wraz z powstaniem w indyjskim stanie Pendżab w latach 70. XX wieku, które zostało stłumione w wyniku represji rządu indyjskiego, w wyniku których zginęły tysiące ludzi. Od tego czasu ruch stracił wiele ze swojej władzy politycznej, ale nadal ma zwolenników w Pendżabie, gdzie Sikhowie stanowią większość, a także wśród  diaspory sikhijskiej.