Prezydent RP wydał oświadczenie na X po konsultacjach na temat kształtowania nowego rządu i zamierza dochować wszelkich terminów konstytucyjnych:

W Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje związane z kształtowaniem się nowego parlamentu i rządu. Dziękuję uczestnikom spotkań za przybycie i bardzo merytoryczną atmosferę rozmów. Nie zawiodłem się – wszyscy podeszli do nich bardzo odpowiedzialnie.

Mamy dziś dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera. Zjednoczona Prawica poinformowała, że ich kandydatem jest @MorawieckiM; zakładają, że będą posiadali większość na sali sejmowej. Podobny komunikat usłyszałem od Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy i ich kandydatem jest @donaldtusk
.

Zadałem pytanie, szczególnie przedstawicielom Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, czy mają już zawartą koalicję i konkretne propozycje ministrów.

Trwa w tej chwili kadencja urzędującego parlamentu. Poinformowałem przedstawicieli wszystkich sił parlamentarnych, że nie widzę potrzeby jej skracania. Wstępnym terminem, który zaplanowałem na pierwsze posiedzenie nowego parlamentu jest 13 listopada.

Zapewniłem wszystkich uczestników tych spotkań, że wszelkie konstytucyjne terminy i normy zostaną zachowane.