W niedzielę, 26 listopada, na cmentarzu Hallerczyków miało miejsce odsłonięcie odnowionego kamiennego krzyża z repliką Krzyża Walecznych generała Józefa Hallera. Generał Józef Haller przybył na cmentarz 100 lat temu, 27 listopada 1923 roku, aby złożyć hołd żołnierzom z armii pod jego przywództwem, którzy zmarli na zarazę kilka lat wcześniej. Pozostawił on na cmentarzu swój Krzyż Walecznych, z 1920 roku, otrzymany w nagrodzie za zasługi. Około roku 1924 na cmentarzu został postawiony kamienny krzyż z popiersiem generała, napisem oraz oryginalnym Krzyżem Walecznych Generała.

Około roku 2000 oryginalny Krzyż Walecznych uległ zniszczeniu lub został usunięty w niewiadomych okolicznościach z kamiennego krzyża. Został on zastąpiony repliką krzyża orderu Virtuti Militari, lecz nie było to adekwatne zastąpienie. Na odnowionym kamiennym krzyżu znajduje się replika oryginalnego Krzyża Walecznego Generała Józefa Hallera.

W uroczystościach wzięli udział między innymi Ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski, Konsul Generalna w Toronto Magdalena Pszczółkowska, nowy Attache Obrony kmdr Paweł Podgórny, oraz przedstawiciele stowarzyszeń polonijnych, w tym miejscowi harcerze. Odnowiony krzyż został ufundowany przez pana Władysława Lizonia wraz z małżonką.

zdjęcia: Szczep Pomorze

Monika Kulacz, St. Catharines