Światowi przywódcy po raz pierwszy obiecali zająć się wpływem żywności i rolnictwa na zmiany klimatyczne.

Ponad 130 krajów podpisało się pod deklaracją dotyczącą żywności podczas drugiego dnia szczytu klimatycznego ONZ COP28 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Żywność wytwarza jedną trzecią gazów cieplarnianych, “które zwiększają globalną temperaturę”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przywódcy, w tym król Karol, powiedzieli COP28, że  na walkę ze zmianami klimatycznymi zostało już mało czasu.

Deklaracja w sprawie zrównoważonego rolnictwa, odpornych systemów żywnościowych i działań na rzecz klimatu została przyjęta z zadowoleniem przez wielu ekspertów i organizacje charytatywne.

Według Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które są gospodarzami COP28, kraje, które się zarejestrowały, reprezentują 5,7 miliarda ludzi i odpowiadają za 75% wszystkich emisji pochodzących z globalnej produkcji i konsumpcji żywności.

Poszczególne kraje powinny teraz uwzględnić emisje z żywności w swoich planach przeciwdziałania zmianom klimatycznym

Do inicjatywy przystąpiły Stany Zjednoczone, Chiny, UE i Wielka Brytania – jedni z największych emitentów gazów cieplarnianych pochodzących z żywności na mieszkańca.

„Deklaracja stanowi mocny sygnał dla narodów świata, że ​​cel 1,5 stopnia możemy utrzymać w zasięgu wzroku tylko wtedy, gdy będziemy działać szybko, aby przesunąć światowy system żywnościowy w kierunku większego zrównoważonego rozwoju” – powiedział Edward Davey, dyrektor World Resources Institute UK.

Debaty na temat żywności i klimatu często skupiają się na tym, czy ludzie powinni jeść mniej mięsa i nabiału.

Badania wykazały, że dieta dużych mięsożerców wytwarza dziennie 10,24 kg gazów cieplarnianych.

 Jest jednak mało prawdopodobne, aby ta deklaracja doprowadziła w krótkim okresie do wprowadzenia przez rządy takich zmian, jak podatek od mięsa  uważa Davey.

Król Karol podkreślił rosnące tempo zmian klimatycznych w ciągu roku, który został obecnie uznany za najgorętszy w historii.

„Przeprowadzamy rozległy, przerażający eksperyment mający na celu zmianę wszystkich warunków ekologicznych na raz, w tempie znacznie przekraczającym możliwości natury” – powiedział król „Ziemia nie należy do nas, my należymy do Ziemi” – podsumował.