Izrael wzywa cywilów do korzystania z nowej “mapy ewakuacyjnej”
Rzecznik izraelskiego rządu nalegał, aby cywile w Gazie korzystali z nowej mapy stref ewakuacyjnych by chronić siebie.

We wcześniejszym oświadczeniu Elon Levy powiedział, że izraelskie wojsko wysyła wiadomości do ludzi, „wzywając ich do ewakuacji z określonych obszarów wykorzystywanych przez Hamas do działań terrorystycznych”.

Powiedział, że powinni skorzystać z wyznaczonych dróg ewakuacyjnych, aby uciec z tych obszarów „dla własnego bezpieczeństwa”.

Na mapie nie wskazano żadnych bezpiecznych tras, która dzieli całą Strefę Gazy na setki ponumerowanych obszarów, ale Levy twierdzi, że „szczegóły są już znane mieszkańcom Strefy Gazy”.

Wcześniej droga Salah al-Din, główna trasa biegnąca z północy na południe w Gazie oraz droga przybrzeżna w pobliżu Morza Śródziemnego były wykorzystywane do ewakuacji osób z północy na południe.

Wcześniej IDF zrzuciła ulotki w Strefie Gazy, ostrzegając mieszkańców Qarary, Kharbat Khoza’a, Absan i Bani Sohaila, które znajdują się na wschód od Khan Younis i Salah al-Din.

Ulotki zawierające wymienione miejsca zawierają kod QR prowadzący do nowej mapy IDF, ale nie podają numerów obszarów, które zostały opublikowane w Internecie.

W Strefie Gazy łączność internetowa i telefoniczna jest sporadyczna.