Z najnowszego raportu Statistics Canada wynika, że ​​w Kanadzie odnotowuje się długoterminowy spadek wykorzystania transportu publicznego ze względu na upowszechnienie  pracy zdalnej. Departament Infrastruktury przestrzegł, że za ten deficyt nie mogą odpowiadać wyłącznie podatnicy.

„Wzrost liczby pracy z domu ograniczył korzystanie z transportu publicznego” – stwierdzono w raporcie StatCan „ Research to Insights: Working From Home in Canada ”, jak to po raz pierwszy opublikował Blacklock’s Reporter. Z raportu wynika, że ​​liczba osób dojeżdżających do pracy korzystających z transportu publicznego spadła z 12,6% w maju 2016 r. do 10,1% w maju 2023 r.
W raporcie przypisano ten spadek różnym czynnikom, w tym wzrostowi liczby pracy zdalnej, która ograniczyła podróże pasażerów w przypadku byłych osób dojeżdżających do pracy komunikacją miejską, obecnie pracujących z domu. Zmiana ta zmniejszyła również korki, co skłoniło niektórych pracowników niepracujących zdalnie do przejścia na dojazdy do pracy samochodem.

StatCan szacuje, że gwałtowny wzrost liczby stanowisk pracy zdalnej w latach 2016–2023 potencjalnie zmniejszył liczbę osób dojeżdżających do pracy o około 2,6 miliona.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W osobnym raporcie zatytułowanym „ Miejski transport publiczny ” opublikowanym 19 lipca 2023 r. StatCan ujawnił, że przychody z opłat za wszystkie przejazdy miejską komunikacją publiczną w całym kraju były o 46 mln dolarów niższe niż miesięczne wpływy przed pandemią. Pomimo stopniowego ożywienia liczba pasażerów w maju 2023 r. nadal pozostawała na niskim poziomie i kształtowała się na poziomie 22% poniżej poziomu sprzed pandemii.

Ustalenia StatCan pojawiły się po ostrzeżeniu Departamentu Infrastruktury, że sami podatnicy mogą nie być w stanie unieść ciężaru finansowego wynikającego z deficytów w systemach komunikacji miejskiej.

Pandemia Covid-19 skłoniła parlament do bezpośredniego dotowania operacji transportu miejskiego w wysokości 2,3 miliarda dolarów

W 2021 r. rząd federalny ujawnił również inwestycje o wartości 14,9 miliarda dolarów w projekty transportu publicznego w ciągu najbliższych ośmiu lat. Obejmuje to trwałe roczne zobowiązanie do finansowania w wysokości 3 miliardów dolarów, począwszy od lat 2026–27.