Kanadyjskie Siły Zbrojne (CAF) zbierają siły do udziału w natowskich ćwiczeniach Steadfast Defender 2024 – zakrojonych na dużą skalę transatlantyckich ćwiczeniach wojskowych, które mają być największymi w ostatnich dziesięcioleciach – a których deklarowanym celem jest wzmocnienie obronności Europy .

„Udział Kanady w ćwiczeniach STEADFAST DEFENDER wysyła mocny sygnał o naszej zdolności do współpracy z sojusznikami z NATO i naszym ciągłym wkładzie w obronę Europy” – stwierdza minister obrony Bill Blair w komunikacie z 24 stycznia .
„Kanada pozostaje niezachwiana w swoich zobowiązaniach do obrony naszych wspólnych wartości i interesów oraz bycia wiarygodnym partnerem w pokoju i bezpieczeństwie”.

Ćwiczenia mają trwać od końca stycznia do końca maja. Pierwszy segment, skupiający się głównie na morzu, skoncentruje się na obronie wód Północnego Atlantyku i Arktyki. Druga część przetestuje zdolność NATO do szybkiego rozmieszczenia wsparcia w różnych obszarach w obronie Europy Środkowo-Wschodniej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jednym z celów ćwiczeń jest powstrzymanie Rosji od rozważania agresji wobec któregokolwiek państwa członkowskiego sojuszu NATO.
Jeszcze przed wydaniem przez prezydenta Rosji Władimira Putina polecenia wysłania wojsk na Ukrainę w lutym 2022 r. NATO rozpoczęło znaczącą poprawę swojego bezpieczeństwa wzdłuż wschodniej granicy między Rosją a Ukrainą. Działanie to stanowi najbardziej znaczącą eskalację obecności NATO od czasów zimnej wojny.

W grze wojennej Steadfast Defender 2024, nad którą prace trwały ponad trzy lata, weźmie udział ponad 90 000 żołnierzy, w tym ponad 50 jednostek morskich, ponad 80 samolotów i ponad 1100 wozów bojowych. Ćwiczenia obejmują wiele dziedzin, w tym przestrzeń morską, lądową, powietrzną i cybernetyczną, w ramach wzmocnionej struktury dowodzenia.

W ćwiczeniach weźmie udział około 1000 członków CAF, w tym marynarze, żołnierze, lotnicy i członkowie sił specjalnych. Wykażą zdolność NATO do prowadzenia rozszerzonych, obejmujących wiele dziedzin operacji obronnych przez kilka miesięcy, w odpowiedzi na symulowany atak na mocy Artykułu 5 (atak zbrojny na jedno państwo członkowskie jest uważany za atak na wszystkie) ze strony przeciwnika o porównywalnych możliwościach.

Do najważniejszego kanadyjskiego sprzętu wojskowego i zespołów wysłanych na ćwiczenia zalicza się okręt wojenny HMCS Charlottetown z helikopterem CH-148 Cyclone oraz grupa żołnierzy, która będzie stacjonować na Łotwie, wspierana przez eskadrę czołgów ciężkich Leopard 2. Misja HMCS Charlottetown potrwa przez około siedem tygodni, współdziałając z innymi okrętami NATO.

Na Łotwie, w Estonii i Norwegii zostaną przeprowadzone inne powiązane ćwiczenia wojskowe, obejmujące dodatkowe pojazdy, takie jak transportery opancerzone i lekkie czołgi.

Steadfast Defender 2024 jest częścią większej misji o nazwie Operacja Reassurance, w ramach której Kanada pomaga NATO w ochronie i obronie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Do 2026 r. Kanada planuje zaangażować w misję do 2200 żołnierzy.