Mediator pracowniczy z Ontario ustalił, że dwóch pracowników szpitala, którzy stracili pracę za odmowę przyjęcia szczepionki COVID-19, zostało niesprawiedliwie zwolnionych przez szpital Humber River w Toronto. Związek zawodowy zakwestionował działania szpitala.

Mediator Jasbir Parmar orzekł 11 marca, że szpital nie miał wystarczających podstaw, aby zwolnić pracowników biurowych Stacy Hughes i Marisol Sanchez zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, .
Pani Parmar zauważyła, że podczas gdy dyrektywa prowincjonalna z sierpnia 2021 r. wdrożona podczas pandemii zezwalała aby niezaszczepiony personel  wykonywał regularne  testy antygenowych i pozostawał zatrudniony, szpital Humber River usunął tę opcję w grudniu 2021 r. Zdecydowano, że w pracy pozostaną tylko osoby uznane za w pełni zaszczepione i osoby z dowodem zwolnienia lekarskiego.

Związek zawodowy Teamsters, który wspierał i reprezentował obu pracowników w tej sprawie, zauważył, że szczepienie wymaga ujawnienia prywatnych informacji medycznych. Stwierdzono, że pracodawcy w Kanadzie nie mogą traktować odmowy ujawnienia informacji medycznych lub poddania się badaniu lekarskiemu jako zawinione , co uzasadniałoby kardy dyscyplinarne lub zwolnienie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Powołując się na wcześniejsze orzeczenia arbitrażowe, mediator wskazał na wcześniejszą sprawę arbitrażową, w której stwierdzono, że “pracodawca nie może zmusić pracownika  do poddania się badaniu lekarskiemu lub ujawnienia informacji medycznych”.

Orzeczenie w sprawie szpitala Humber River zapadło zaledwie kilka tygodni po tym, jak inny arbitraż z Ontario orzekł, że dziewięć pielęgniarek zostało niesprawiedliwie zwolnionych przez Quinte Health w 2022 r. za niespełnienie wymagań dotyczących obowiązkowych szczepień.
Szpitale i inne placówki medyczne pozostają jednymi z niewielu miejsc w Kanadzie, w których nadal obowiązują nakazy szczepień, a Kolumbia Brytyjska i Ontario są ostatnimi prowincjami, które egzekwują nakazy wobec pracowników służby zdrowia.
Prawie wszystkie inne przepisy rządowe dotyczące mandatów i paszportów szczepionkowych na poziomie federalnym i prowincjonalnym zostały zniesione w 2022 r.,