Boris Johnson powiedział kanadyjskim konserwatystom, że wolność jest kluczem do zwycięstwa. Johnson przypisał swoje zwycięstwa polityczne apelowaniu do zwykłego człowieka, a nie do establishmentu czy elit

 

Występując na konferencji Canada Strong and Free Network były brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że zainspirował go „dynamizm” kanadyjskiego konserwatyzmu i zaapelował, aby w dalszym ciągu przyjmował „jedną anglosaską ideę wolności” jako spoiwo jednoczące ruch konserwatywny.

W środę do Johnsona dołączyli były premier Australii Tony Abbott i moderator John O’Sullivan, brytyjski komentator polityczny, który pracował jako autor przemówień dla byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, rozpoczynając konserwatywną konferencję networkingową w Ottawie.

Obaj przywódcy zgodzili się co do potrzeby wzmocnienia Ukrainy przeciwko rosyjskiej inwazji oraz wsparcia Izraela w jego wojnie przeciwko Hamasowi. Po gorącej, ale przyjaznej debacie na temat najlepszego sposobu przeciwdziałania zmianom klimatycznym obaj byli premierzy oświadczyli, że patriotyzm i wolność to kluczowe idee, które przyniosą konserwatystom sukces wyborczy.

Obaj swoje polityczne sukcesy przypisywali apelowaniu do zwykłego człowieka, a nie do establishmentu czy elit swojego kraju.

„Fantastycznie jest być tutaj, w Kanadzie, z tym niesamowitym poczuciem, że Partia Konserwatywna nie tylko odradza się, ale jest gotowa do zwycięstwa” – powiedział Johnson, przy głośnym aplauzie tłumu.

„Czy nie byłoby wspaniale, gdyby ten dynamizm kanadyjskich konserwatystów mógł w jakiś sposób przeniknąć do Wielkiej Brytanii” – dodał.

Abbott powiedział, że zarówno on, jak i Johnson  zdobyli większość, odwołując się do poczucia patriotyzmu i autonomii wyborców. Konserwatyści powinni opowiadać się za mniejszym rządem, niższymi podatkami i większą swobodą – argumentował.

„Przede wszystkim jako patrioci wierzymy, że nasz kraj jest najlepszym miejscem do życia na ziemi i chcemy, aby tak pozostało. Jesteśmy więc partią wolnościową, z tradycjami, ale przede wszystkim jesteśmy partią patriotyczną” – powiedział Abbott. „I dlatego, jeśli będziemy wierni sobie, powinniśmy być naturalną partią rządzącą”.

Chociaż konferencja jest bezpartyjnym wydarzeniem służącym tworzeniu sieci kontaktów, mającym na celu zgromadzenie odległych stron konserwatywnego ruchu ideologicznego, jest także motorem idei centroprawicowych, które mogłyby stanowić platformę polityczną Poilievre’a.

Obrona Johnsona dotycząca zobowiązania jego rządu do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. spotkała się z mieszanymi reakcjami obecnych i ostrym sprzeciwem ze strony   Abbotta.
„Moją mantrą, gdy byłem premierem, było to, że klimat się zmienia, że ​​musimy zaakceptować fakt, iż ludzkość może coś zmienić, i powinniśmy starać się ograniczać emisje tak daleko i tak szybko, jak to możliwe. Ale nie, jeśli oznacza to znaczną utratę miejsc pracy” – powiedział Abbott. „Pomysł, że powinniśmy nałożyć na naszych obywateli ogromne koszty, których nie ponoszą nasi konkurenci, rywale i wrogowie, jest po prostu bzdurą”.

Johnson ostrzegł swoich kolegów-konserwatystów, że wyborcy nie będą życzliwie patrzeć na partię, która nie ma wiarygodnych pomysłów na rozwiązanie tak ważnej dla nich sprawy, jak zmiana klimatu.