Dowódca sił Izraela powiedział 15 kwietnia, że ​​Izrael odpowie na irański atak rakietowy i dronowy, ale nie jest jasne, jak i kiedy.

Herzi Halevi, szef Sił Obronnych Izraela, powiedział reporterom, że atak Iranu „spotka  się z odpowiedzią” bez wdawania się w szczegóły. Halevi przemawiał podczas wizyty w bazie lotniczej Nevatim, która według Izraela odniosła niewielkie szkody w wyniku irańskiego ataku.

„Iran chciał zaszkodzić strategicznym zdolnościom państwa Izrael – coś, co nie miało wcześniej miejsca. Byliśmy przygotowani na operację  i uważamy, że państwo Izrael jest bardzo silne i wie, jak sobie z tym poradzić samotnie, ale w obliczu tak licznego   zagrożenia zawsze cieszymy się, że [ Stany Zjednoczone] są z nami.

„Patrząc w przyszłość, rozważamy nasze kroki, a wystrzelenie tak wielu rakiet balistycznych, rakiet manewrujących i UAV na terytorium państwa Izrael spotka się z reakcją”.

Światowi przywódcy nawołują Izrael, aby nie podejmował odwetu, podczas gdy urzędnicy amerykańscy sugerują, że izraelska obrona odniosła sukces, przechwytując 99 procent  rakiet i dronów.

Atak Iranu  przeprowadzono w odpowiedzi na izraelski nalot 1 kwietnia na ambasadę tego kraju w Syrii, w wyniku którego zginęło dwóch irańskich generałów i innych urzędników.
W weekend Teheran ponownie przestrzegł Izrael, aby nie reagował, zauważając jednocześnie, że jakakolwiek interwencja USA w eskalujący konflikt również spotka się z reakcją. Iran ostrzegł przed swoim atakiem USA

Izraelskie wojsko stwierdziło, że jego system Arrow, który zestrzeliwuje rakiety balistyczne poza atmosferą, poradził sobie z większością pocisków i odnotowało, że zaangażowani byli także „partnerzy strategiczni”.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w oświadczeniu, że siły zbrojne USA „przechwyciły dziesiątki rakiet i UAV w drodze do Izraela, wystrzelonych z Iranu, Iraku, Syrii i Jemenu”, odnosząc się do terminu używanego w odniesieniu do bezzałogowych statków powietrznych.

„Na mój rozkaz, aby wesprzeć obronę Izraela, w ciągu ostatniego tygodnia wojsko amerykańskie przeniosło w ten region samoloty i niszczyciele obrony przeciwrakietowej” – oznajmił prezydent Joe Biden w oddzielnym oświadczeniu wydanym w ubiegły weekend. „Dzięki tym rozmieszczeniom i niezwykłym umiejętnościom naszych żołnierzy pomogliśmy Izraelowi zniszczyć prawie wszystkie nadlatujące drony i rakiety”.