– Współpraca wojskowa Polski i Niemiec w ramach Unii Europejskiej i NATO, aktualna sytuacja bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu oraz dalsze zaangażowanie obu państw w pomoc wojskową i humanitarną Ukrainie to główne zagadnienia poruszone podczas spotkania szefów obrony Polski i Niemiec w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego – poinformował wczoraj w mediach społecznościowych profil Sztabu Generalnego Wojska Polskiego po spotkaniu gen. Wiesława Kukuły oraz gen. Carstena Breuera

Więcej informacji na temat rozmów generałów przekazał niemiecki wojskowy a jego wpis na X cytuje ambasador RFN w Polsce Wiktor Elbling.

“Inauguracyjna wizyta i pełne zaufania rozmowy z moim polskim odpowiednikiem gen. Kukułą na temat 3 jasnych priorytetów:

  • konkretne projekty współpracy wojskowej,
  • Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO
  • szkolenie wojskowe i materiały dla Ukrainy”

Były szef MON Mariusz Błaszczak, zwrócił się w związku z tym do swojego następcy o pilne wyjaśnienia.

“Panie ministrze Władysławie Kosiniaku-Kamyszu zostawimy sobie chociaż jedną dywizję? A na poważnie – wszystkim nam należą się pilne wyjaśnienia ze strony kierownictwa MON”
– zaznaczył szef klubu parlamentarnego PiS.


 

Takiego samego zdania jest poseł PiS Paweł Jabłoński. Polityk wskazał ponadto, że ambasador Niemiec powinien natychmiast zostać wezwany do siedziby polskiego MSZ w celu złożenia wyjaśnień. – Chyba, że to uzgodnione z rządem Donalda Tuska? – napisał.