Okręty NATO eskortują obecnie rosyjski kontyngent morski zmierzający w stronę Kuby. W skład konwoju wchodzą amerykańskie okręty wojenne USS Truxtun, USS Donald Cook i Piedra CG (758); okręt kanadyjskiej marynarki wojennej HMCS Ville de Québec (FFH 332); Statek patrolowy francuskiej marynarki wojennej Teriieroo A Teriierooiterai (P780); oraz fregata La Fayette (FS Guepratte F714).

Rosyjskie okręty wojenne w drodze na Kubę przeprowadziły niedawno ćwiczenia na Atlantyku, demonstrując zaangażowanie Moskwy  w obliczu utrzymujących się napięć z Zachodem w sprawie Ukrainy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według Ministerstwa Obrony Rosji fregata admirał Gorszkow i  okręt podwodny o napędzie atomowym wzięły udział w ćwiczeniach symulujących atak rakietowy na grupę okrętów wroga. Ćwiczenia te obejmowały symulację komputerową wycelowaną w statki morskie oddalone o ponad 600 kilometrów.
Admirał Gorszkow, wyposażony w nowe rakiety hipersoniczne Zircon, odgrywa kluczową rolę w strategii morskiej Rosji.

Pociski przeznaczone dla rosyjskich krążowników, fregat i łodzi podwodnych mogą razić zarówno statki wroga, jak i pozycje naziemne.

Władimir Putin podkreślił możliwości Cyrkonów  do penetrowania wszelkich istniejących systemów obrony przeciwrakietowej, z prędkością dziewięć razy szybszą niż prędkość dźwięku i zasięgu ponad 1000 kilometrów.

“Admirałowi Gorszkowowi” i łodzi podwodnej towarzyszą dwa statki pomocnicze, które mają odwiedzić Hawanę w ramach tego, co kubańscy urzędnicy określają jako „historycznie przyjazne stosunki” między Rosją a Kubą.

Kubańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że rosyjskie okręty wojenne obecne w Hawanie od środy do 17 czerwca nie posiadają broni nuklearnej i zapewniło, że ich obecność nie stanowi zagrożenia dla regionu.

Oświadczenie Kuby jest następstwem komunikatu Stanów Zjednoczonych dotyczącego śledzenia rosyjskich okrętów wojennych i samolotów oczekiwanych na Karaibach w celu wzięcia udziału w ćwiczeniach wojskowych.

Choć Rosja wysyłała już wcześniej okręty wojenne na Karaiby, wizyta ta następuje po ostrzeżeniu Putina, że ​​Moskwa może dostarczyć podobną broń przeciwnikom Zachodu na całym świecie, jeśli zachodni sojusznicy Ukrainy pozwolą Kijowowi użyć swojej broni przeciwko celom w Rosji.

Pasażerowie statków wycieczkowych byli przerażeni, gdy dostrzegli przez okna swoich kabin rosyjskie okręty wojenne. Pasażerowie na pokładzie wycieczkowca powiedzieli, że widzieli sześć okrętów  przepływających w biały dzień u wybrzeży Florydy.

Okręty były w zasięgu wzroku przez większość dnia. Byłem zaskoczony, jak blisko są, nie jesteśmy tak daleko od brzegu”.