Kojoty są drapieżnymi psami – krewnymi psów domowych. Polują na króliki, wiewiórki, gryzonie, węże i ptaki, a także jedzą jelenie. Rolnicy często muszą podejmować środki w celu ochrony swojego inwentarza żywego, w tym owiec i kurczaków, przed atakami.

Kojoty coraz częściej osiedlają się w miastach i miasteczkach w całej Kanadzie, ponieważ ludzie budują domy na obszarach, które wcześniej nie były zamieszkane.  

Mieszkańcy Collingwood twierdzą, że  kojotów jest więcej niż poprzednio.

Miejscy urzędnicy ds. ochrony mówią, że kojoty są ważną częścią ekosystemu i pomagają kontrolować populację gryzoni i królików, zaś ludzie mogą chronić swoje zwierzęta domowe, instalując „właściwe ogrodzenie”, trzymając koty w domu, a psy „na smyczy” i nie karmiąc swoich zwierząt poza domem.

Prowincja zakazuje przemieszczania kojotów o więcej niż jeden kilometr.

Eksperci   twierdzą, że relokacja rozbija jednostki rodziny kojotów, co może być szkodliwe dla szczeniąt. Ponadto, według Ministerstwa Środowiska i Parków Alberty, próby wyłapywania i przeniesienia kojotów w miastach Ameryki Północnej zawiodły, częściowo dlatego, że inne kojoty po prostu wprowadzają się, aby wypełnić wlne miejsce.

Jeśli kojoty nie mogą zostać przeniesione do niezamieszkałych obszarów dzikiej przyrody setki kilometrów dalej, twierdzą mieszkańcy Collingwood, to pozostawia jedną opcję …

 Strach w społeczności powiększa  się, uważa jeden z nich i dodaje, że zna sąsiadów, którzy przywiązali nóż do końca słupka po tym, jak ich pies został zaatakowany przez kojota – i teraz noszą domowej roboty „włócznię” za każdym razem, gdy chodzą na spacer ze swoim zwierzakiem.