Maciej Czereń jest licencjonowanym doradcą finansowym i konsultant ds. niewypłacalności od 1999.  W tym roku mija okrągłe 20 lat działalności na tym polu. Dziś odpowiada na kilka podstawowych pytań.

        Wiele osób na pewno zastanawia się jak to jest możliwe i dlaczego tak się dzieje, że rząd kanadyjski oferuje opcje pozbycia się długów bez konieczności ich spłacania. To może komuś zabrzmieć wręcz zbyt dobrze, szczególnie jeśli chodzi o naszych rodaków, którzy ze sprawami oddłużania mają zupełnie inne doświadczenia.

        Maciek Czereń: Zdecydowanie inaczej jest w Polsce. Dlaczego jest to możliwe w Kanadzie? Bo są ku temu bardzo mocne podstawy prawne. Istnieje zbiór przepisów umożliwiających pozbycie się długów, tzw. Bankruptcy and Insolency Act, który to akt  właśnie mówi, że zostają one wprowadzone aby uczciwy dłużnik, któremu zabrakło jednak szczęścia, miał szanse na nowy start. 

        – Dlaczego rząd postanowił interweniować, dać takie możliwości?

        – Przyczyn jest wiele. Na pewno, po części w grę wchodzą względy humanitarne, ale nie tylko. Mamy tu również bardzo mocne względy ekonomiczne.

        – Ekonomiczne? Jak to możliwe?

        – Jednym z głównych  czynników napędzających gospodarkę w wielu krajach min. w Kanadzie jest tzw. Consumer spending, czyli konsumenci wydający pieniądze, nabywający towary, płacący za usługi. Jeśli komuś wystarczy pieniędzy tylko na obsługę zadłużenia to pozbawiony jest wtedy tzw. siły nabywczej, czyli nie może wydawać pieniędzy na inne rzeczy bo ich po prostu nie ma i tym samym nie przyczynia się do wzrostu gospodarczego. Innymi słowy im więcej pieniędzy wydanych na obsługę zadłużenia tym mniej wprowadzonych na rynek usług i towarów. Takie osoby niestety nie tylko są  zmuszone przez dług aby zrezygnować z wydawania pieniędzy na przyjemności, ale bardzo często na rzeczy konieczne.

        – Wiele osób w Kanadzie korzysta z możliwości pozbycia się długów?

        – Rocznie około 130 tys. osób indywidualnych i biznesów wykorzystuje te przepisy aby pozbyć się długu lub go zredukować. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to nieodłączna część procesów ekonomicznych w tym kraju.

        – Czyli pozbywając się długu osoby te mogą wrócić do wydawania pieniędzy na inne rzeczy i tym samym zasilić rynek i gospodarkę?            

          – Dokładnie tak. Gospodarka korzysta, kiedy ludzie mają motywacje aby być produktywni. I to jest właśnie jedna z głównych przyczyn dla których te opcje istnieją.

        – A te inne przyczyny?

        – Bez możliwości pozbycia się długów, człowiek znalazłby się w absolutnie beznadziejnej sytuacji i to bez żadnych realnych szans na jej poprawę i dzieje się tak w krajach, w których takich przepisów nie ma. Wiele osób, aby uniknąć zajęcia zarobków, byłoby zmuszonych do podjęcia pracy za gotówkę, na czarno, nie deklarując dochodu i często wykonując prace poniżej ich kwalifikacji. Czyli mamy sytuacje gdzie społeczeństwo byłoby pozbawione wyżej kwalifikowanych usług, a rząd pozbawiony podatków.

        Pamiętajmy, że mówimy o 130 tysiącach ludzi rocznie, potencjalnie schodzących do podziemia ekonomicznego. To byłoby bardzo odczuwalne. 

        Ponadto, bez możliwości oddłużenia ludzie zmuszeni są do życia bez właściwego schronienia, bez dachu nad głowa, bez jedzenia czy też bez lekarstw, tylko po to aby być w stanie spłacać dług. Niektórzy z nich, niestety, nawet odbierają sobie życie, a inni szukają możliwości zdobycia pieniędzy w działalności kryminalnej. A wiec mówimy tutaj o wzroście liczby samobójstw i przestępstw. Wiadomo, że nikt tego nie chce.

        – Rzeczywiście, tak jak to przedstawiasz to wiele wyjaśnia, ale czy to wszystko?

        – Jest jeszcze jedna przyczyna niezmiernie ważna.  Możliwość pozbycia się długów w przypadku niepowodzenia finansowego czy to w biznesie czy też przy podejmowaniu personalnych decyzji jest istotna ponieważ sama świadomość jej istnienia pozwala często na podjęcie większego ryzyka, zrobienia czegoś nowego, wyjścia ze strefy komfortu, eksperymentowania i stosowania jakichś  nowatorskich rozwiązań i pomysłów, na które w innym wypadku człowiek by się nie odważył, ponieważ bałby się ryzykować gdy końcowy sukces jest mniej pewny. 

        Takie bardziej agresywne podejście często daje bardzo dobre rezultaty, a jeśli się nie powiedzie… to zawsze istnieją te przepisy które umożliwią nowy start.

Maciek Czereń – licencjonowany doradca finansowy i konsultant ds. niewypłacalności – dostępny jest pod numerem telefonu: 

905-712-2229