Donald Trump pochwalił Viktora Orbána podczas wizyty węgierskiego premiera w Białym Domu. Na konferencji prasowej prezydent USA powiedział, że Orbán jest „szanowany w całej Europie” i „zapewnił bezpieczeństwo Węgier”.

Krytycy wizyty, w tym niektórzy republikanie, twierdzą tymczasem, że Orbán “osłabił demokrację na Węgrzech”.

Obaj przywódcy odbyli prywatne spotkanie omawiając wzmocnienie amerykańskiego „ponownego zaangażowania” w Europie Środkowej oraz umowy handlowe w dziedzinie broni i energii.

Rzecznik Orbána, Zoltán Kovács, stwierdził w oświadczeniu, że oba kraje mają „podobne podejście do wielu zagadnień”, w tym „NATO, współpracy w zakresie bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego, migracji, polityki prorodzinnej i ochrony naszego dziedzictwa judeochrześcijańskiego „

We wspólnym liście kilku demokratycznych prawodawców potępiło  wizytę, mówiąc, że  Orbán „reprezentuje tak wiele rzeczy, które są sprzeczne z podstawowymi wartościami amerykańskimi”.

Przemawiając do dziennikarzy, Trump powiedział: „Wiem, że jest twardym człowiekiem, ale jest szanowanym człowiekiem i według wielu ludzi postępuje słusznie”.

W odpowiedzi Orbán powiedział, że Węgry są „dumne, że stoją razem z USA” w walce z nielegalną migracją, terroryzmem i ochroną wspólnot chrześcijańskich na całym świecie ”.