Warszawa zgłosiła chęć zakupu Joint Strike Fighter podczas kwietniowej wizyty Heather Wilson,  sekretarza sił powietrznych USA w Polsce pisze na łamach Defense One MARCUS WEISGERBER

Sekretarz Wilson powiedziała w poniedziałek, że jeszcze pod koniec miesiąca zespół amerykański  omówi koszty zakupu odrzutowca Lockheed Martin i korzyści z jego pozyskania przez polskie wojsko podczas pobytu w Warszawie.

„Polacy chcą zacieśnić swoje relacje ze Stanami Zjednoczonymi, także dzięki interoperacyjności zaawansowanego sprzętu” – powiedziała Wilson w Meridian International Center w Waszyngtonie. „Te dyskusje trwają. Dostarczamy informacje, które mogą być potrzebne do podjęcia decyzji. ”

Polska od kilku lat stara się zastąpić  MiGi-29 Fulcrum i Su-22 Monter  pochodzące jeszcze z epoki sowieckiej. Według raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych z 2019 r. polskie siły powietrzne mają 31 MiG-29 i 18 Su-22. W ostatnich tygodniach polscy przedstawiciele zapowiadali, że kupią 32 F-35.

„Polski rząd zdecydował, że chce F-35 i prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedziała w poniedziałek Wilson .

Amerykańscy przedstawiciele udający się do Polski to znak, że potencjalna transakcja przechodzi standardowy proces zagranicznej sprzedaży wojskowej.

Budowa i sprzęt elektroniczny F-35 utrudniają trafienie zaawansowanym pociskom ziemia-powietrze – takimm jak  pociski SA-300 dalekiego zasięgu, które Rosja rozmieściła w Kaliningradzie na północ od Polski.

Kiedy amerykańskie siły powietrzne rozmieściły myśliwce F-15 ze 104. Skrzydła Myśliwskiego w Estonii w 2016 r., odrzutowce te latały blisko rosyjskich baterii  ziemia-powietrze. Na początku tego roku US Marine Corps latał też swoimi odrzutowcami F-35B w Syrii , gdzie Rosja rozmieściła również S-300.

W zeszłym miesiącu dyrektor programu F-35 wymieniał Polskę jako potencjalnego nabywcę wraz z Grecją, Singapurem, Hiszpanią i Rumunią.
[yop_poll id=”3″]
Później, w kwietniu, polski minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział lokalnym mediom, że umowa na zakup F-35 „nie jest odległa”.

Wilson chwaliła wydatki na obronę Warszawy, które rosną od trzech dekad. Polska jest jednym z siedmiu członków NATO, którzy wydają na obronę ponad 2% PKB.

Zakup myśliwca piątej generacji jest kosztowny i poza samym samolotem obejmuje szkolenia oraz infrastrukturę towarzyszącą. Obecnie F-35A  kosztuje prawie 90 milionów dolarów. W styczniu 2018 r. Pentagon wycenił sprzedaż 34 F-35 dla Belgii na 6,53 mld USD.

Polska posiada już 48 myśliwców F-16 wyprodukowanych przez Lockheed.