Kanadyjska komisja ds. radia, telewizji i telekomunikacji naciska na dużych operatorów komórkowych, by zaprzestali oferowania abonamentów, w których koszt telefonu rozłożony jest na trzy lata. Takie plany są niezgodne z Canada’s Wireless Code – zasadami, które mają odnosić się do wszystkich umów zawieranych po 2013 roku. Wśród zmian wprowadzonych przez kodeks znajdował się zakaz oferowania abonamentów na czas dłuższy niż 24 miesiące. Wcześniej standardem były plany 3-letnie. W takim układzie operatorzy mogli oferować nowoczesne, drogie telefony w korzystnych cenach, ponieważ smartfon był potem spłacany przez 3 lata. Potem CRTC chciało wymusić skrócenie okresu spłaty telefonu do dwóch lat, ponieważ na taki czas miała być zawierana umowa.

Operatorzy w ostatnich miesiącach zrobili się jednak sprytniejsi od regulatora. Włączyli do swojej oferty plany, które w dużej mierze wyglądają jak stare abonamenty 3-letnie.

U Rogersa nazywa się to „Edge Financing”. Klient może wybrać smartfona, za którego na początku zapłaci niewiele, albo nawet nic, ale zobowiązuje się, że będzie go spłacał przez 36 miesięcy. W pewnym stopniu taką opcję oferuje też Telus.

CRTC mówi, że weźmie pod lupę tego rodzaju umowy. Chce zbadać m.in. jakie opłaty będą ponosić klienci, którzy zechcą odstąpić od umowy wcześniej niż po 3 latach.