Właśnie wszedł w życie nowy program zachęt dla osób kupujących swoją pierwszą nieruchomość – First-Time Home Buyer Incentive (FTHBI). Program ma ułatwić zakup pierwszego domu poprzez obniżenie wartości miesięcznych rat. Rząd federalny ma odciążyć kupujących dopłacając im 5 proc. wartości miesięcznej raty w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego i 10 proc. w przypadku nowo oddawanych budynków.

Agent nieruchomości z Ottawy, Frank Napolitano, zwraca uwagę na zasady udzielania dopłat. Po pierwsze, żeby się zakwalifikować do programu, kupujący od co najmniej pięciu lat nie może posiadać domu ani mieszkania. Wyjątkiem mają być osoby po rozwodzie lub rozpadzie związku partnerskiego. Drugie wymaganie mówi o dochodach kupujących, które przed opodatkowaniem i odliczeniami nie mogą przekraczać 120 000 dol. Biorąc pod uwagę warunki udzielania pożyczek Napolitano analizuje, że maksymalna wartość domu może wynosić 560 000 dol. Mieszkańcy GTA i Vancouver nie będą mieć zbyt dużego wyboru, konkluduje agent. Program FTHBI jest więc adresowany do mieszkańców mniejszych ośrodków miejskich w Ontario, mieszkańców Quebecu czy Prerii.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kolejna rzecz to ubezpieczenie kredytu, z którego kupujący po raz pierwszy nie będą zwolnieni. Będą musieli mieć pieniądze zarówno na zaliczkę, jak i na ubezpieczenie.

Program FTHBI polega na tym, że rząd dokłada się do spłaty kredytu, ale jednocześnie „wykupuje udział” w domu kupującego. Wysokość udziału zmienia się w zależności od spadku lub wzrostu wartości nieruchomości. Pożyczka musi być spłacona w momencie refinansowania domu, sprzedaży lub po 25 latach.

Według rządowych prognoz z programu będzie mogło skorzystać 100 000 kupujących.