Ambasada USA w Polsce informuje, że pod jej patronatem zorganizowano Hackathon Antisemitism czyli hakowanie internetu w celu walki z antysemityzmem. W jury uczestniczyła zastępca attaché ds. kultury Elizabeth Blumenthal. Hackathon zorganizowano w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN .

Uczestnicy współpracowali w zespołach, “tworząc rozwiązania technologiczne do walki z antysemityzmem, nietolerancją i mową nienawiści”. Projekt został zrealizowany przez Digital University i Fundację Tikkunology przy wsparciu grantu ambasady USA.

Wyłoniono zwycięski zespół: “Piotra Hryniewicza i Mariusza Rokickiego (Białystok), Josha Chaima (Izrael) i Magdaleny Jajte (Niemcy). Ich aplikacja Haet Map, wykorzystuje uczenie maszynowe do tworzenia interaktywnej mapy, która pokazuje w czasie rzeczywistym przypadki mowy nienawiści, lokalizację postu i informacje demograficzne o grafice. Podanie tych informacji w łatwo dostępnym formacie pomoże instytucjom rządowym, organizacjom pozarządowym, edukatorom i organom ścigania w ich misji przeciwdziałania i eliminowania wszelkich form nienawiści. Serdeczne gratulacje dla zwycięskiej drużyny i wszystkich pozostałych uczestników!” – czytamy na stronach portalu ambasady.

Co ciekawe uczestnicy reprezentuję: Izrael, Niemcy oraz… Białystok 🙂