Chiny zaczęły eksportować na Bliski Wschód drony posiadające możliwość samodzielnego wybierania celu i zabijania ostrzegł we wtorek sekretarz obrony USA Mark Esper. Po raz pierwszy przyznał w ten sposób, że Chiny sprzedają drony zdolne do zabijania przy pomocy autonomicznego oprogramowania przy niewielkim lub żadnym udziale ludzkiej decyzji.

 

„W chwili obecnej rząd chiński eksportuje niektóre ze swoich najbardziej zaawansowanych technologicznie wojskowych dronów latających na Bliski Wschód, przygotowując się do eksportu  bezzałogowych statków powietrznych nowej generacji  – powiedział   Esper podczas konferencji na temat sztucznej inteligencji. „Chińscy producenci broni sprzedają drony reklamowane jako posiadające pełną autonomię, w tym możliwość przeprowadzania śmiercionośnych ataków bez nadzoru człowieka”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na przykład chińska firma Ziyan sprzedaje Blowfish A3 ,  dron helikopterowy wyposażony w karabin maszynowy. Ziyan twierdzi, że „samodzielnie wykonuje on  złożone misje bojowe, w tym wykrywanie, rozpoznanie  i precyzyjne uderzenia”.

Ziyan negocjuje sprzedaż  Blowfish A2 rządom Pakistanu i Arabii Saudyjskiej. Pomimo obaw związanych z wyścigiem zbrojeń AI , większość chińskich przywódców uważa zwiększone użycie sztucznej inteligencji przez wojsko za nieuniknione i agresywnie je realizuje. Chiny już eksportują uzbrojone autonomiczne platformy AI do monitorowania.

W ubiegłym roku Zeng Yi,  dyrektor NORINCO , trzeciej co do wielkości chińskiej firmy zbrojeniowej, stwierdził, że „na przyszłych polach bitew nie będzie żołnierzy” – i to już od 2025 r.

Esper powiedział także, że chińskie oprogramowanie do monitorowania i budowy sieci może pomóc Chinom w rozwoju sztucznej inteligencji . „Wszystkie znaki wskazują na budowę państwa monitorującego XXI wieku mającego na celu cenzurowanie mowy i odmawianie podstawowych praw człowieka na niespotykaną dotąd skalę. Już dzisiaj metody te są stosowane do tłumienia aspiracji ponad miliona muzułmańskich Ujgurów ”- dodał.

Ostrzegł też, że USA są zaniepokojone działaniem korporacji, które nieumyślnie lub bez rozgłosu dostarczają Chinom technologię i rezultaty badań “pozwalające na budowę AI i jej nieetyczne wykorzystywanie”. Jedną z takich krytykowanych korporacji jest Google.