Kanadyjscy przedsiębiorcy wezwali premiera Trudeau do zakończenia strajku CN Rail

Niektóre zakłady zostały już zamknięte z powodu wstrzymania transportu kolejowego
Narasta presja na rząd federalny, aby zwołać wcześniej parlament  i ustawowo położyć kres strajkowi CN Rail, ponieważ gwałtownie rosną straty wynikające z przerwy w pracy na kolei.

We wtorek około 3 tys. maszynistów i innych pracowników CN Rail rozpoczęło strajk po nieudanych negocjacjach w sprawie nowej umowy zbiorowej.

Główne punkty sporne to zmniejszenie czasu pracy jednorazowej i poprawa BHP

Rozmowy między CN Rail a związkiem Teamsters Canada Rail Conference wciąż trwają

Przedsiębiorcy z takich sektorów  jak rolnictwo i wytwórczość, zaapelowali do Ottawy o wprowadzenia przepisów nakazujących powrót do pracy.

CN Rail przewozi ładunki o wartości około 250 miliardów dolarów rocznie.

Według Chemistry Industry Association, niektóre zakłady chemiczne już w piątek ograniczać produkcję, , a wiele firm traci  miliony dolarów dziennie z powodu strajku,

Przemysł chemiczny zapewnia zaś dostawy do innych gałęzi, takich jak górnictwo, leśnictwo i motoryzacja. Chemikalia są również używane w miastach w celu zapewnienia czystej wody pitnej i oczyszczania ścieków.

Większość zakładów produkcji chemicznej nie jest w stanie przechowywać swoich produktów  więcej niż kilka dni, dlatego wiele z nich musiało tak szybko przerwać produkcję.

Na dodatek  w ostatnim czasie nastąpiło  wiele zakłóceń w usługach kolejowych z powodu  złej pogody.

Narzekają też farmerzy

„Ogólnie rzecz biorąc, nie mieliśmy dobrego roku w rolnictwie, a to tylko pogarsza problemy”, powiedział Dave Bishop, który ma farmę o powierzchni 3500 akrów w pobliżu Lethbridge i pełni funkcję przewodniczącego Alberta Barley.

Strajk następuje kiedy rolnicy próbują sprzedać swoje plony..

Przemysł naftowy również uważnie obserwuje sytuację w CN Rail, ponieważ 60% eksportu kanadyjskiej ropy odbywa się koleją.

Niektóre firmy są bardziej dotknięte  niż inne. Na przykład Cenovus podpisał trzyletnią umowę z CN Rail pod koniec 2018 r., aby codziennie wysyłać około 100 000 baryłek ropy na amerykańskie wybrzeże Zatoki Meksykańskiej.

„Monitorujemy sytuację i rozumiemy, że CN i związek nadal negocjują z pomocą federalnych mediatorów” – powiedział Reg Curren, rzecznik Cenovus.

Parlament ma zebrać się po raz pierwszy w nowej sesji 5 grudnia, ale to może być zbyt późno. Przewozy ropy naftowej i chemikaliów stanowią 20% całkowitych obrotów CN Rail, a następnie idą zboże i nawozy – 16%, a drewno – 13%.

Konserwatywny przywódca Andrew Scheer wezwał premiera Justina Trudeau do natychmiastowego zwołania Parlamentu do uchwalenia przepisów nadzwyczajnych i wznowienia działalności w CN Rail.

Minister pracy Patty Hajdu powiedziała, że rząd  uważnie monitoruje sytuację.