Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang skrytykował apel  premiera Justina Trudeau do USA o pomoc w uwolnieniu Michaela Kovriga i Michaela Spavor i stwierdził, że jest to   „strata czasu”  „skazana na porażkę”.

Trudeau wezwał Waszyngton do opóźnienia finalizacji umowy handlowej z Chinami do czasu zwolnienia zatrzymanych Kanadyjczyków.

Trudeau powiedział w czwartek programowi Salut Bonjour TVA, że jego rząd poprosił administrację Trumpa o  zwłokę w podpisaniu ostatecznej umowy handlowej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Chiny twierdzą, że zatrzymani Kanadyjczycy są ścigani w związku z bezpieczeństwem narodowym Chin.

USA i Chiny 13 grudnia uzgodniły pierwszy etap umowy handlowej , która obejmuje obniżkę amerykańskich ceł na chińskie towary.
Zapytany, czy USA zwróciły się o zwolnienie Kovriga i Spavor, Geng uniknął pytania.

Biuro premiera oświadczyło w piątek, że nie ma „nic do dodania” w odniesieniu do tego, czy Trudeau otrzymał jakiekolwiek zobowiązania od administracji Trumpa.

Na początku tego miesiąca Chiny przekazały sprawy Spavora i Kovriga organom prokuratury w celu przeprowadzenia dochodzenia i postawienia zarzutów związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Sprawa Kovriga związana jest z podejrzeniami o „gromadzenie tajemnic państwowych i danych wywiadowczych dla zagranicznych źródeł”, potwierdziła 10 grudnia rzeczniczka chińskiego MSZ, Hua Chunying.

Sprawa Spavor obejmuje zarzuty „kradzieży i nielegalnego udostępniania tajemnic państwowych siłom obcym”.

Kovrig i Spavor są przetrzymywani od ponad roku. Zostali aresztowani przez chińskie władze kilka dni po aresztowaniu w Kanadzie na wniosek USA dyrektora finansowego Huawei Meng Wanzhou.

Rząd federalny poinformował, że mężczyźni mają ograniczony dostęp do pomocy konsularnej i nie mieli kontaktu z prawnikami ani członkami rodziny.