Premier Justin Trudeau powiedział, że nie pozwoli, by opór premierów prowincji udaremnił plany władz municypalnych, które chcą zakazać pistoletów.

W wywiadzie dla Canadian Press Trudeau bronił zamiaru rządu, aby zezwolić na zakaz upistoletów w poszczególnych miastach zamiast wprowadzać ogólny zakaz federalny.

Niektórzy politycy miejscy w Montrealu, Ottawie i Toronto, zaniepokojeni  strzelaninami, wezwali do zaostrzenia środków kontroli broni palnej w tych metropoliach.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rząd Trudeau chce upoważnić prowincje i miasta do podjęcia kroków w zakresie przepisów dotyczących magazynowania i używania pistoletów w ich poszczególnych jurysdykcjach, biorąc pod uwagę złożoność poszczególnych sytuacji.

Tymczasem premier Ontario Doug Ford zasygnalizował już sprzeciw wobec zakazu posiadania broni krótkiej, pomimo poparcia pomysłu ze strony burmistrza Toronto Johna Tory’ego.

„W niektórych sytuacjach możemy mieć prowincję, która nie chce tego uczynić, pomimo woli danego miasta lub miast”, powiedział Justin Trudeau. „Możemy wtedy użyć innych narzędzi, które nie byłyby może idealne, ponieważ prowadziłyby do nieporozumień z prowincjami w czasie, kiedy chcemy z nimi współpracować”.

Trudeau odmówił podania szczegółów na temat tych alternatywnych środków, „ponieważ mamy nadzieję, że nie będziemy musieli z nich korzystać”.

Podkreślił, że zaostrzenie przepisów to tylko jeden element federalnej strategii dotyczącej pistoletów.

Rząd będzie kontynuował plany zapobiegania przemytowi pistoletów do Kanady, zbierze więcej informacji o zakupach od sprzedawców detalicznych i zapewni bardziej bezpieczne przechowywanie broni palnej w sklepach i domach, aby powstrzymać kradzieże.

Liberałowie  szybko też podejmą decyzję delegalizującą wojskową broń palną , w tym popularny karabin samopowtarzalny  AR-15. Właściciele legalnie zakupionej broni palnej objętej zakazem otrzymają “uczciwe ceny rynkowe w ramach programu skupu.