Jan Jekiełek: tłumaczenie z Epoch Times TOM OZIMEK 19.12.19
Markets Shrug Off Impeachment of President Trump: ‘It’s a Non-Event’

Rynki akcji w Europie i Stanach Zjednoczonych zlekceważyły oskarżenie prezydenta Donalda Trumpa przez Izbę Reprezentantów w Kongresie USA.
Akcje w USA wzrosły 19 grudnia do ​​rekordowych ​​poziomów, gdy inwestorzy dowiedzieli się o impeachmencie.

Kevin Muir, doświadczony handlowiec (trader) i autor blogu makroekonomicznego MacroTourist, popularnego wśród profesjonalnych inwestorów, powiedział The Epoch Times, że rynki zignoroway decyzję Izby Reprezentantów, ponieważ uczestnicy rynku wiedzą, że zasadniczo nie ma szans na usunięcie Trumpa z urzędu. „Rynek wie, że impeachment nie przejdzie przez Senat” – powiedział Muir. „to nie jest wydarzenie dla rynków. Widać to po tym, że pozostały bez zmian w ciągu jednej nocy. ”

„Spooz” to żargon dla indeksowych kontraktów terminowych na S&P 500 (SPX). Zakłady na przyszłe ceny akcji w USA, kontrakty terminowe SPX, są postrzegane przez traderów i analityków jako przybliżenie kierunku zmian na rynku.

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że pierwsza umowa handlowa między USA a Chinami zostanie podpisana na początku stycznia, co dodatkowo zwiększy optymizm, który podsycił przełom w rozmowach handlowych w ubiegłym tygodniu.

S&P 500 wzrósł o 0,5 procent do 3 205,37, co oznacza pierwsze zamknięcie powyżej 3200. Dow Jones Industrial Average (DJI) wspiął się na 137,68 punktów, czyli 0,5 procent, do 28 376,96. Nasdaq Composite (IXIC) zyskał 0,7 procent, aby zakończyć dzień na 8 887,22.
Akcje europejskie wzrosły 19 grudnia, a ogólnoeuropejski Stoxx 600 wzrósł o 0,1 procent, FTSE 100 o 0,2 procent, a niemiecki DAX odnotował niewielki spadek o 0,3 procent.
W wywiadzie dla CNBC Mnuchin powiedział, że umowa została już podpisana i że została całkowicie zakończona i właśnie przechodzi techniczne „szorowanie”.

Stany Zjednoczone będą nadal wykazywać tendencję wzrostową do początku 2020 r., kiedy inwestorzy będą szukać szczegółów w umowie handlowej, powiedział Michael Arone, główny strateg inwestycyjny w State Street Global Advisors w Bostonie.
„Inwestorzy zasadniczo czekają, aby zobaczyć, co będzie dalej, przechodząc od “powiedz mi coś dobrego” do “pokaż mi coś dobrego”- powiedział Arone.

Dane z 19 grudnia, pokazujące dalszy wzrost optymizmu wokół siły gospodarki USA i rynku pracy, pokazały, że liczba Amerykanów składających wnioski o zasiłek dla bezrobotnych spadła z ponad dwuletniego maksimum w zeszłym tygodniu.

Nowo opublikowane dane Departamentu Pracy pokazały spadek cotygodniowych wniosków o bezrobocie, przy czym wstępne wnioski o zasiłki dla bezrobotnych spadły o 18 000 do sezonowo skorygowanych 234 000 za tydzień zakończony 14 grudnia.

Ekonomiści zapytani przez Reutersa prognozowali, że w ostatnim tygodniu liczba zgłoszeń spadnie do 225 000. Oczekują, że liczba zgłoszeń pozostanie podwyższona w porównaniu z niskim odczytem w październiku, biorąc pod uwagę zmienność danych dotyczących okresu wakacyjnego i końca roku.

Czterotygodniowa średnia ruchoma liczby roszczeń wzrosła o 4250 między okresami badania w listopadzie i grudniu, sugerując pewne spowolnienie wzrostu zatrudnienia. W listopadzie gospodarka dodała 266 000 miejsc pracy, najwięcej w ciągu 10 miesięcy. Stopa bezrobocia spadła do 3,5 procent, najniższego od prawie pół wieku.
Siła rynku pracy stanowi podstawę wydatków konsumpcyjnych, utrzymując gospodarkę na ścieżce umiarkowanego wzrostu, pomimo przeciwności napięć handlowych i spowolnienia globalnego wzrostu.

MCCONNELL: IMPEACHMENT TO “PARTYZANCKA FURIA”

18 grudnia House Demokraci zatwierdzili dwa artykuły impeachmentu przeciwko Trumpowi – nadużycie władzy i utrudnianie Kongresowi. Krótka uwaga tłumacza: zarzuty ani pierwszego ani też drugiego artykułu nie są przestępstwami!

Żadni Republikanie nie dołączyli do Demokratów, a dwóch Demokratów dołączyło do Republikanów, aby głosować dwustronnie przeciwko pierwszemu artykułowi, a trzech Demokratów przełamało szeregi, aby głosować na nie na drugi artykuł.
Artykuł o nadużyciu władzy został przegłosowany 230–197, a artykuł dotyczący utrudnianie Kongresowi został przegłosowany 229–198. Głosy te4 nie usuwają Trumpa z urzędu, ale wysyłają artykuły do ​​kontrolowanego przez Republikanów Senatu na rozprawę w przyszłym miesiącu.

Marszałek Izby Nancy Pelosi (D-Calif.) wygłasza uwagi wraz z przewodniczącym Izby Sądowej Jerry’m Nadlerem (DN.Y.) i przewodniczącym Izby Spraw Zagranicznych Eliotem Engelem (DN.Y.) po głosowaniu Izby Reprezentantów w sprawie oskarżenia prezydenta Donalda Trumpa w Waszyngtonie 18 grudnia 2019 r. Sarah Silbiger / Getty Images

Lider większości senatu Mitch McConnell (R-Ky.) powiedział na parlamencie Senatu w Waszyngtonie 19 grudnia, że ​​oskarżenie Trumpa było wynikiem „partyzanckiej furii”.

„Ostatniej nocy Demokraci w końcu zrobili to, co postanowili dawno temu: głosowali za impeachmentem prezydenta Donalda Trumpa”, powiedział, nazywając dochodzenie w sprawie impeachmentu „w największym pośpiechu i najmniej gruntownym” w „najnowszej historii”.

McConnell powiedział, że Demokraci próbują oskarżyć Trumpa, zanim został nominowany na republikańskiego kandydata na prezydenta, powołując się na doniesienia prasowe i prawodawców z 2016 i 2017 roku. „Teraz ten ich przerywany proces zakończył się pierwszym czysto partyzanckim impeachmentem prezydenckim od czasu wojny domowej. Sprzeciw wobec impeachmentu był dwustronny. Tylko jedna część jednej frakcji chciała tego wyniku – dodał.