Federalny minister finansów Bill Morneau przekazał, że rząd pomoże pokryć koszty związane z bezpieczeństwem księcia Harry’ego i jego żony Meghan do Kanady. Londyński Evening Standard donosił w poniedziałek, że premier Justin Trudeau już powiedział królowej Elżbiecie II, iż Kanada weźmie na siebie część kosztów. Trudeau “zgodził się, by podatnicy w jego kraju zapłacili ten ogromny rachunek za ochronę pary książęcej przez 24 godziny na dobę. Trudeau prywatnie zapewnił królową, że bezpieczeństwo Harry’ego, Meghan i Archie’ego nie będzie zagrożone podczas pobytu w Kanadzie”.

Minister Morneau wyjaśnił, że na ten temat rząd nie podejmował jeszcze formalnych rozmów. Przypomniał, że Kanada jest członkiem Wspólnoty Narodów i ma swoje zadania. Rzecznik biura premiera nie komentował sprawy płacenia za ochronę.

Rzecznik prasowy ministra imigracji Marco Medicino wyjaśnił w oświadczeniu e-mailowym, że para książęca nie otrzyma automatycznie kanadyjskiego obywatelstwa. Aby zostać stałymi rezydentami, będą musieli złożyć wniosek przewidziany w normalnych procedurach imigracyjnych. Jednak jako członkowie rodziny królewskiej nie będą potrzebować autoryzacji do tego, by przyjechać do Kanady “na wizytę”. Kanadyjskie prawo nie przewiduje przyznawania obywatelstwa członkom brytyjskiej rodziny królewskiej tylko dlatego, że należą do monarchii.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zgodnie z prawem imigracyjnym większość turystów z Wielkiej Brytanii może przebywać w Kanadzie bez wizy przez sześć miesięcy.

Harry i Meghan zdecydowali, że chcą mniej korzystać z Sovereign Grant, przysługującej im puli pieniędzy publicznych, które mają służyć pełnieniu oficjalnych obowiązków monarchów. Szacuje się, że koszt ochrony pary książęcej to ponad 1,7 miliona dolarów rocznie. Do tej pory koszt ten ponosili podatnicy brytyjscy. Kanadyjczycy musieli sięgnąć do swoich kieszeni, gdy członkowie rodziny królewskiej odwiedzali Kanadę. Przykładowo w 2010 roku ochrona królowej przez dziewięć dni kosztowała 2,8 miliona dolarów, a w 2011 ochrona księcia Williama i jego żony Kate – około 1,2 miliona.