Zarażenie z człowieka na człowieka zostało potwierdzone w przypadku nowego koronawirusa – poinformował w poniedziałek szef zespołu ekspertów chińskiego rządu.

Lider zespołu, Zhong Nanshan  powiedział, że dwie osoby w prowincji Guangdong w południowych Chinach zaraziły się od członków rodziny.

Przejście wirusa z człowieka na człowieka może sprawić, że wirus rozprzestrzeni się szybciej i szerzej. Uważa się, że wybuch epidemii rozpoczął się od ludzi, którzy zarazili się na targu w mieście Wuhan w środkowych Chinach.

Zhong powiedział, że dwie osoby w Guangdong nie były w Wuhan, ale członkowie rodziny wrócili z tego miasta.

Chińska agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że ​​od godziny 18:00 czasu lokalnego, 20 stycznia, w Chinach zgłoszono 224 przypadki zapalenia płuc wywołanego przez nowe koronawirusy, w tym 217 potwierdzonych przypadków:

198 w Wuhan.
Pięć w Pekinie.
Czternaście w Guangdong.

Korea Południowa zgłosiła swój pierwszy przypadek w poniedziałek.

Co najmniej pół tuzina krajów w Azji i trzy amerykańskie lotniska rozpoczęły kontrolę pasażerów przybywających linii lotniczych z centralnych Chin.

Wirus należy do tej samej rodziny koronawirusów, co zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Agencja Zdrowia Publicznego Kanady (PHAC) powiedziała w niedzielę CBC News, że „ogólne ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na Kanadę uważa się za niskie”.

Kanadyjska agencja zdrowia publicznego zaznacza, że ryzyko zarażenia w Kanadzie jest niewielkie, jako że nie mamy żadnych bezpośrednich przylotów z Wuhan. Niewiele osób przybywa z tego miasta. Agencja podkreśla jednak, że będzie się starała zidentyfikować podróżnych, którzy mogli być narażeni na kontakt z wirusem. Dodatkowe środki ostrożności mają być wprowadzone w ciągu tygodnia w Toronto, Montrealu i Vancouverze. M.in. na lotniskach pojawią się komunikaty kierowane do przylatujących z Wuhan. Będzie też dodane dodatkowe pytanie pojawiające się podczas odprawy w kioskach elektronicznych. Osoby, które będą wykazywały objawy podobne do grypy mogą być np. przewiezione do szpitala celem wykonania badań lekarskich.

Public Health Agency of Canada opublikowała również notę z ostrzeżeniem kierowaną do podróżnych, którzy wybierają się do Wuhan. Agencja radzi zastosowanie „zwykłych środków ostrożności”. Chodzi przede wszystkim o unikanie miejsc, w których można mieć kontakt z żywymi zwierzętami, takimi jak farmy czy targi, na których handluje się zwierzętami. Ponadto należy często myć ręce i zasłaniać ramieniem usta i nos podczas kichania.

Dodatkowe kontrole pasażerów, obejmujące m.in. pomiar temperatury ciała, wprowadzono w San Francisco, Nowym Jorku i Los Angeles. Na razie nowy wirus został przeniesiony z Chin do Japonii i Tajlandii.

Chiński wirus należy do grupy koronowirusów, które wywołują szereg infekcji od zwykłego przeziębienia po SARS. Choroba wywoływana przez wirusa jest nowym typem wirusowego zapalenia płuc. U chorych pojawia się gorączka, kaszel i trudności z oddychaniem.