Władze Ottawy grożą sądem mieszkańcowi Beacon Hill, który wynajmuje miejsce na swoim podjeździe pracownikom pobliskich biur agencji wywiadowczych. Mieszkańcy Beacon Hill-Cyrville Ward wcześniej skarżycli się CBC News, że pracownicy Canadian Security Intelligence Service (CSIS) i Communications Security Establishment (CSE) parkują na ich ulicach.

Jevin Maltais mówi, że wydawało mu się, iż znalazł pewne rozwiązanie problemu parkingowego. Wynajął cztery miejsca postojowe na swoim podjeździe.

Miasto oświadczyło, że od 1 stycznia 2019 roku wystawiło cztery noty właścicielom posesji z Beacon Hill-Cardinal Heights. “Wynajmowanie miejsc parkingowych osobom, które nie są lokatorami na danej posesji, jest nielegalne. Aby legalnie wynajmować miejsca parkingowe w Ottawie, nieruchomość musi znajdować się w obszarze przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego do zakładania garaży publicznych. Należy też wyzyskać odpowiednią licencję”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Maltais mówi, że zna co najmniej kilka osób, które też wynajmują swój podjazd i na które padł blady strach, że miasto też im zagrozi sądem. Mężczyzna dodaje, że jego zdaniem wpuszczanie kogoś na swój własny podjazd nikomu nie szkodzi. Ma nadzieję, że miast zmieni zdanie i pomyśli o takim przedsięwzięciu raczej jak o projekcie pilotażowym.

Radny Tim Tierney mówi, ze rozumie frustrację mieszkańców, ale też wie, że zasady określone w planie zagospodarowania przestrzennego są jasne. Nie ma miasta, które by pozwalało na wynajmowanie miejsc parkingowych przed domem, mówi. Gdyby miejsca parkingowe były wyznaczone w planie zagospodarowania przestrzennego, trzeba by było na nie wykupić komercyjne ubezpieczenie na milionowe kwoty.

Tierney dodaje, że zna nawet mieszkańców, którzy specjalnie utwardzili nawierzchnię przed domem, żeby zrobić miejsce dla pracowników agencji federalnych. A to też jest nielegalne, bo uniemożliwia właściwe odprowadzenie wód deszczowych.

CSIS i CSE wystosowały pismo do swoich pracowników z przypomnieniem o konieczności przestrzegania zasad parkowania w mieście. Agencje zachęcają do korzystania z transportu miejskiego, “carpoolingu” i jeżdżenia rowerem. CSE dodaje, ze na początku miesiąca otworzyła nowy parking na 400 miejsc.