W miarę narastania globalnych napięć związanych z rozprzestrzenianiem się COVID-19 Kanada opracowuje własny plan reagowania na to, co może stać się pandemią.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła COVID-19, chorobę układu oddechowego spowodowaną przez nowy koronawirus, “międzynarodowym stanem zagrożenia zdrowia”, ale do tej pory unikała ogłoszenia „pandemii” – częściowo z powodu paniki, którą mogłoby to wywołać.

W piątek WHO podniosła globalny poziom ryzyka do „bardzo wysokiego”, ale kanadyjscy urzędnicy utrzymują, że ryzyko pozostaje tutaj niskie. Do tej pory potwierdzono czternaście przypadków – siedem w Kolumbii Brytyjskiej, siedem w Ontario i kolejny niepotwierdzony w Quebecu.

Urzędnicy twierdzą, że trwają przygotowania do reakcji na globalną pandemię i wybuch epidemii w kraju.

Wicepremier Chrystia Freeland powiedział, że chociaż rząd jest zaniepokojony, Kanadyjczycy muszą poważnie potraktować sytuację, nie poddając się strachowi.

„Naprawdę chcę, aby ludzie byli pewni siebie i pewni, że istnieje szczegółowy scenariusz tego, co powinniśmy zrobić”, zapewniła Freeland.

Dr Theresa Tam, dyrektor ds. Zdrowia publicznego w Kanadzie, powiedziała serwisowi Power & Politics CBC News Network, że federalni, wojewódzcy i społeczni urzędnicy ds. Zdrowia pracują na pełnych obrotach, aby przygotować się do szerszej transmisji wirusa.

Plany reagowania na pandemię zostały już opracowane i będą dostosowywane do każdego zmieniającego się scenariusza.

„Systemy opieki zdrowotnej, będą musiały podjąć wiele trudnych decyzji, by zapewnić opiekę najbardziej  potrzebującym. Być może konieczne będzie odwołanie zaplanowanych operacji ” powiedziała Tam.

Trwa inwentaryzacja zapasów i sprzętu by przygotować się na możliwą pandemię koronawirusa. Specjalista ds. chorób zakaźnych, dr Michael Gardam, powiedział, że podstawową przesłanką każdego planu reakcji na pandemię zdrowia publicznego jest zachowanie „dystansu społecznego”, który może obejmować zamykanie szkół i uniwersytetów oraz odwoływanie publicznych spotkań.

„Nie zatrzymują wirusa, ale go spowalniają”, dodał. Po epidemii SARS w 2003 r., która zaskoczyła wielu pracowników służby zdrowia, Kanada zbudowała infrastrukturę zdrowia publicznego i zapasy medyczne, aby przygotować się na przyszłe sytuacje kryzysowe. Gardham powiedział, że teraz Kanada jest lepiej przygotowana niż wiele innych krajów do reagowania na pandemię – z zastrzeżeniem, że większość szpitali   ma obecnie już zajęte 100 proc. łóżek.

Decyzje o tym, jak będzie się izolować zakażone osoby, będą podejmowane przez lokalne władze zdrowia; od zalecanej samoizolacji, hospitalizacji, do kwarantanny.

Na razie nie jest jasne, czy obecny zapas masek, rękawiczek, respiratorów oraz innych materiałów i wyposażenia jest wystarczający, aby  reagować na pandemię.

Czy Kanada zakaże podróży zagranicznych? Urzędnicy twierdzą, że zamykanie granic jest nieskuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa, więc jest mało prawdopodobne, aby Kanada nałożyła całkowity zakaz podróżowania.

Kanadyjczycy powinni chronić się przed infekcją, często myjąc ręce mydłem, pozostając w domu w razie choroby, zakrywając usta i nos podczas kaszlu lub kichania oraz unikając dotykania oczu, nosa lub ust niemytymi rękami.

Tam i minister zdrowia Patty Hajdu zasugerowały przygotowanie się na wypadek sytuacji nadzwyczajnej – odkładając tygodniowy zapas żywności, lekarstw i innych artykułów gospodarstwa domowego.

Tam zaleciła także przygotowanie planu zastępczego opieki nad dzieckiem i pracy na wypadek, gdyby ktoś w domu zachorował.

Specjalista chorób zakaźnych, dr Isaac Bogoch, podkreślił znaczenie uzyskiwania wiarygodnych informacji na temat koronawirusa z autorytatywnych źródeł.

Powiedział podcastowi CBC Front Burner, że Kanadyjczycy czują się zniechęceni myślą o „zagrożeniu pandemią”. Przekazał to, co nazwał wyjątkowo kanadyjską wiadomością.

„Trzymaj głowę i trzymaj się lodu” – powiedział gospodarzowi Jayme Poisson.