Przykład Warrena Buffeta, który wycofał się z inwestowania w projekt LNG w Kanadzie, pokazuje, jak mało atrakcyjny jest nasz przemysł dla inwestorów długoterminowych, mówi Laura Lau z Brompton Funds w Toronto. I to jest dla nas sygnał alarmowy.

W zeszłym tygodniu Buffet, legendarny przewodniczący rady nadzorczej Berkshire Hathaway Inc., zdecydował, że nie zainwestuje 4 miliardów dolarów w Energie Saguenay, projekt GNL Quebec zakładający budowę rurociągu i zakładu obróbki płynnego gazu ziemnego na eksport. Powodem były ostatnie “trudności polityczne i regulacyjne” w Kanadzie.

Skasowanie inwestycji nastąpiło po blokadach kolei, które odbiły się na transporcie m.in. ropy i zboża. Dalej przełożyło się to na mniejszy ruch w portach na wschodnim i zachodnim wybrzeżu. Lau zauważa, że koleje historycznie miały ogromne znaczenie w Kanadzie, a wszelkie zakłócenia w transporcie kolejowym odbijały się niekorzystnie na zaufaniu inwestorów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Blokady kolei były związane z poparciem dla ludności rdzennej, która sprzeciwia się projektowi Coastal GasLink w Kolumbii Brytyjskiej. Dla Buffeta nie bez znaczenia był pewnie fakt, że LNG Canada podpisało umowy o zyskach ze wszystkimi plemionami indiańskimi zamieszkującymi tereny, które miał przecinać rurociąg, a i tak spotkało się z oporem grupy wodzów z Wet’suwet’en. Projekt GNL Quebec, w który Amerykanin miał inwestować, jest w sumie podobny, tylko ma powstać w innej prowincji.

Frank Holmes z amerykańskiej firmy Global Investors mówi, że wyjście Buffeta z quebeckiego projektu jest wyraźnym sygnałem dla innych inwestorów – że pieniądze zainwestowane w Kanadzie nie są zbyt bezpieczne. Buffet pokazał, że na dłuższą metę nie widzi możliwości w Kanadzie, i to może mieć duże znaczenie.

W ostatnich latach z dużych projektów LNG w Kanadzie wycofali się tacy giganci jak Chevron Corp., Woodside Petroleum Ltd., Exxon Mobil Corp., CNOOC Ltd. i Petronas Bhd.

“Jeśli rząd, wybrany w sposób demokratyczny, realizuje politykę napędzaną przez aktywistów, to gubi większą misję i traci mandat, co ostatecznie szkodzi gospodarce”, podsumowuje powód wycofania się Buffeta George Athanassakos, profesor finansów z Ivey Business School.