Kanadyjskie Siły Zbrojne rozmieszczą 15 czołgów Leopard 2 i około 131 personelu  na Łotwie zapowiedziała w piątek minister obrony Anita Anand. Ma to nastąpić w ramach kontyngentu NATO do wiosny przyszłego roku. 
Anand przekazała to oświadczenie z Brukseli, gdzie spotkała się z ministrami obrony krajów, które wspierają wysiłki Ukrainy w walce z rosyjską inwazją.

„Będzie to 15 czołgów Leopard 2 A4M, dwa opancerzone pojazdy ratownicze, a  także różne pojazdy konserwacyjne, paliwowe, zaopatrzeniowe i inne” – powiedziała Anand, dodając, że rozmieszczenie będzie składać się łącznie z 50 pojazdów, w tym czołgów.

Leopard 2 A4M to jeden z głównych kanadyjskich czołgów bojowych. W przeszłości były one rozmieszczone w Afganistanie i mają zdolność usuwania min.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Oczekuje się, że sprzęt dotrze na Łotwę jesienią, a zdolność operacyjna zostanie osiągnięta na wiosnę przyszłego roku.

Kanada przewodzi  na Łotwie liczącej 10 krajów grupie bojowej NATO z około 700 kanadyjskimi żołnierzami.

„Nieustannie rozmieszczamy tam zasoby w ramach naszej roli państwa ramowego grupy bojowej wzmocnionej wysuniętej obecności na wschodniej flance NATO” – powiedziała Anand.

W zeszłym tygodniu premier Justin Trudeau odwiedził Kijów i ogłosił kolejne 500 milionów dolarów pomocy wojskowej, wraz z darowiznami w postaci 288 pocisków AIM-7 i 10 000 sztuk amunicji.

To oprócz darowizn z inwentarza Kanadyjskich Sił Zbrojnych dziesiątek pocisków obrony powietrznej; osiem czołgów Leopard 2 wraz z amunicją; opancerzony pojazd ratowniczy; cztery haubice M777 i 33 000 sztuk amunicji; 100 karabinów Carl Gustaf M2 plus akcesoria; 4200 wyrzutni rakiet; i 1800 sztuk amunicji szkolnej do czołgów.

Kanada przekazała również odzież zimową i inny sprzęt ochrony osobistej, 640 000   posiłków i broń strzelecką o wartości ponad 10 milionów dolarów, w tym karabiny snajperskie, karabiny maszynowe, pistolety, rakiety przeciwpancerne.

Znacznie więcej sprzętu zakupiono bezpośrednio – i szybko – dla ukraińskich sił zbrojnych, z pominięciem zwykłego procesu zamówień w Kanadzie.

David Perry, prezes Canadian Global Affairs Institute, powiedział, że jest to konieczne, ale zastanawia się, kiedy rząd położy większy nacisk na zastąpienie tego, co zostało wysłane na Ukrainę.

„Gdybym miał na sobie mundur armii kanadyjskiej, zauważyłbym, że wyposażamy armię ukraińską, w niektórych przypadkach w ciągu kilku miesięcy, w elementy wyposażenia, na które armia kanadyjska czekała latami lub dziesięcioleciami” – powiedział. .

Perry powiedział, że typowy kanadyjski proces zamówień jest skomplikowany, w przeciwieństwie do tego, co rząd zrobił, aby kupić sprzęt dla Ukrainy.

Podkreślając, że rozmieszczenie łotewskich sił zbrojnych nie jest darowizną, Anand przyznała w piątek, że wysiłki Kanady na rzecz wsparcia Ukrainy obciążają zasoby Sił Zbrojnych.

Dodała, że ​​wysiłki mające na celu zastąpienie darowizn i zakup nowego sprzętu dla kanadyjskich żołnierzy są wyznaczone przez politykę obronną Kanady z 2017 r., która jest obecnie poddawana przeglądowi. „Zagrożenia zmieniły się od 2017 r., kiedy wdrożyliśmy naszą politykę obronną” – powiedziała. „Na przykład obserwujemy zwiększone zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi, zwiększone zagrożenia z punktu widzenia bezpieczeństwa cybernetycznego. A więc to, co zrobi nasza aktualizacja polityki obronnej, to dokładnie to: zaktualizować nasze spojrzenie na obronność pod kątem tego, jak powinniśmy się rozwijać, pod względem zasobów ludzkich i możliwości”.

za Canadian Press