Premier Justin Trudeau  po raz ósmy z rzędu w poniedziałek wystąpił na konferencji prasowej m.in.  ogłaszając kampanię informacyjną wartości 30 milionów dolarów w celu zwiększenia świadomości na temat działań rządu w sprawie koronawirusa

Premier rozpoczął od zbesztania tych, którzy „narażają siebie i innych na ryzyko”, nie praktykując dystansu społecznego, nakazał Kanadyjczykom, aby “poszli do domu” i “zostali w domu”. „To wszystko, co musimy robić, i musimy się upewnić, że tak się stanie, czy to poprzez edukację ludzi w zakresie ryzyka, czy też egzekwowanie zasad, jeśli to będzie konieczne. Stwierdził, że rozpatruje się wszystkie możliwe środki”

Zapytany, w jaki sposób rząd wyegzekwuje dystans społeczny, Trudeau odparł, że rząd federalny będzie współpracował z rządami prowincji nad opracowaniem metod, jeśli pewne „środki nie zostaną podjęte właściwie”, a jego rząd przyjrzy się różnym środkom, które mogą być konieczne do egzekwowania przepisów.

„Wolelibyśmy tego nie robić i wiemy, że miliony Kanadyjczyków wykonują co do nich należy. Ale ci, którzy tego nie robią, narażają wszystkich innych, w tym ożywienie gospodarki”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zapytany o szczegóły. Trudeau powiedział, że wszystko, co Ustawa o stanie wyjątkowym przewiduje “nadal jest na stole”.

Trudeau ogłosił również, że rządowe anonsy mające na celu zwiększenie świadomości na temat koronawirusa będą wyświetlane od końca marca i w kwietniu w telewizji i radiu, a także w publikacjach drukowanych.

W reklamach pojawi się dyrektor ds. Zdrowia publicznego Kanady dr Teresa Tam, która przypomni Kanadyjczykom, aby umyli ręce i pozostali w domu, aby praktykować dystans społeczny.

Kiedy będzie ciężko, wiedz, że twój rząd jest przy tobie – zapewnił premier federalny

Trudeau ogłosił, że rząd udostępni 5 miliardów dolarów w postaci dodatkowych możliwości kredytowych dla rolników i producentów za pośrednictwem Farm Credit Canada.

Rząd zainwestuje również 192 miliony dolarów w prace nad szczepionkami w Kanadzie, finansując długoterminowe rozwiązania.