W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rząd Ukrainy ogłosił w środę wprowadzenie na terytorium całego kraju stanu nadzwyczajnego. Ograniczenia mają obowiązywać 30 dni, do 24 kwietnia – poinformował na posiedzeniu gabinetu premier Denys Szmyhal.

“Przedłużamy kwarantannę i wprowadzamy stan nadzwyczajny (…) na całym terytorium na 30 dni, do 24 kwietnia 2020 roku” – powiedział. Jak dodał Szmyhal, w razie konieczności ograniczenia mogą być przedłużone. Wcześniej stan nadzwyczajny obowiązywał w kilku obwodach.

Ogłoszona w środę decyzja oznacza, że wiceminister ochrony zdrowia, który jest też głównym lekarzem sanitarnym kraju, będzie nadzorował likwidację skutków nadzwyczajnej sytuacji medyczno-biologicznej na poziomie państwowym.

Postanowiono też, że placówki medyczne mają prawo przeprowadzania obowiązkowych badań osób, które mają objawy Covid-19 lub miały kontakt z osobami, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem, jeśli odmawiają poddania się badaniu w formie dobrowolnej – pisze Interfax-Ukraina. Przewidziano też obowiązkową hospitalizację takich osób oraz objęcie kwarantanną osób z postawioną diagnozą Covid-19 oraz osób odmawiających leczenia.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Obiekty, w których odbywają się badania, hospitalizacja albo kwarantanna mają być ochraniane przez policję i Gwardię Narodową.

Jak wyjaśnia ukraiński rząd, ogłoszenie stanu nadzwyczajnego (sytuacji nadzwyczajnej) przewiduje, że władze, a przede wszystkim służby obrony cywilnej pracują w specjalnym, wzmocnionym trybie. Zaznacza się, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie oznacza ograniczania praw i wolności obywateli ani ingerowania w zarządzanie prywatnymi przedsiębiorstwami, w przeciwieństwie do stanu wyjątkowego.

Szmyhal ogłosił też w środę, że w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19 rząd ma zamiar w tym tygodniu całkowicie zamknąć ruch pasażerski w obie strony przez granicę państwową. “Do końca piątku powinniśmy wstrzymać wszelki ruch pasażerski przez granicę Ukrainy w obie strony” – powiedział premier na środowym posiedzeniu rządu.

“Jest to konieczne, gdyż w ostatnich tygodniach widzimy, że jedynym źródłem koronawirusa na Ukrainie był potok obywateli z zagranicy i ten potok trwa i to (…) zwiększa liczbę osób, zakażonych tą infekcją” – dodał Szmyhal.

Obowiązujące obecnie ograniczenia dotyczą regularnego ruchu pasażerskiego – autobusowego, lotniczego, kolejowego i wjazdu cudzoziemców.

Dotychczas na Ukrainie potwierdzono 113 przypadków zakażenia koronawirusem. Cztery zainfekowane osoby zmarły. Jedną osobę uznano za wyleczoną.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ ap/