Urzędy regulacyjne podejrzewają, że niektórzy lekarze zaczynają gromadzić leki wskazane przez prezydenta Trumpa jako te, które mogą mieć decydujący wpływ na zahamowanie pandemii. Regulatorzy ostrzegają lekarzy przed wypisywaniem recept na substancje, które są testowane w leczeniu COVID-19, na siebie, członków rodziny lub przyjaciół. Grożą sankcjami.

Chodzi o takie leki jak hydroksychlorochina i azytromycyna. Ich przydatność jest przedmiotem badań, ale na razie eksperci mówią, że efektywność w zwalczaniu COVID-19 wydaje się niewielka. Hydroksychlorochina jest obecnie stosowana do leczenia malarii, reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia, a azytromycyna to antybiotyk podawany m.in. podczas zapalenia płuc.

Prezydent Donald Trump pisał o tych substancjach na twitterze. Potem o tej kombinacji leków zrobiło się głośno. Kanadyjscy regulatorzy zauważyli znaczny wzrost liczby recept na te leki, a także na chlirochinę, stosowaną w leczeniu malarii. Canadian Pharmacists Association napisało w ostatni poniedziałek, że na świecie pojawiły się przypadki, gdy chlorochinę lub hydroksychlorochinę przepisywano zdrowym pacjentom jako środek zapobiegawczy COVID-19. Taka praktyka może prowadzić do powstania braku leków i niemożności podania ich najbardziej chorym pacjentom, u których korzyści związane z leczeniem mają szansę przewyższyć ryzyko związane z podawaniem tych substancji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ponadto wzrosła liczba zamówień na wymienione leki składanych przez lekarzy oznaczonych jako do użytku w gabinecie. Przeważnie tak są opisywane zamówienia leków, które lekarz chce mieć u siebie “na stanie”, by móc je od razu podać pacjentom. Istnieje jednak obawa, że lekarze składują hydroksychlorochinę i azytromycynę dla siebie i dla swoich bliskich.

College of Physicians and Surgeons of Ontario napisało w nocie do lekarzy, że w czasie, gdy mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem, czynności takie jak gromadzenie leków i leczenie swojej rodziny i znajomych są sprzeczne z kodeksem etycznym lekarza, są niezgodne z polityką College’u i burzą zaufanie społeczne. College zapowiada, że wszystkie doniesienia o lekarzach wystawiających recepty krewnym i znajomym będą sprawdzane.