W Nowym Brunszwiku szósty dzień z rzędu nie odnotowano ani jednego nowego przypadku zakażenia koronawirusem. W piątek premier Blaine Higgs ogłosił przejście do czwartej fazy znoszenia restrykcji, w ramach którego dozwolone są spotkania, w których uczestniczą dwie rodziny/dwa gospodarstwa domowe. Premier podkreślił, że wybór musi być obustronny i nie wolno zmieniać wybranej rodziny. Zaznaczył, że jeśli przez dwa tygodnie nie będzie nowych przypadków koronawirusa, rząd pozwoli na rozszerzanie kręgów rodziny i znajomych do 50 osób.

Festiwali i koncertów nie będzie do końca roku, a bary najpewniej zostaną zamknięte do czasu, gdy będzie dostępna szczepionka, czyli przez 12-18 miesięcy. Podobnie ze sportem zorganizowanym.

Rząd otworzył ponadto miejsca rekreacji na świeżym powietrzu, taki jak parki, plaże czy pola golfowe, ale infrastruktura znajdująca się w takich miejscach (bary, restauracje) pozostaje zamknięta. Opóźniony wiosenny sezon wędkarski i łowiecki będą mogły się rozpocząć. Zgromadzenia religijne na zewnątrz będą dopuszczalne, jeśli uczestnicy będą pozostawać w swoich samochodach, dwa metry od siebie.

Studenci, którzy potrzebują dostępu do kampusu, by zakończyć kursy (wymagające np. zajęć praktycznych), będą mogli wrócić na uczelnię. Jednak szkoły podstawowe i średnie zostaną zamknięte do września.

Za 2-4 tygodnie, zakładając brak nowych zachorowań na COVID-19, szpitale rozpoczną operacje inne niż niezbędne, a otwarte zostaną punkty opieki nad dziećmi, punkty handlowe, biura i inne przedsiębiorstwa, restauracje, pola namiotowe. Po kolejnych 3-4 tygodniach można się spodziewać otwarcia gabinetów dentystycznych, salonów fryzjerskch, kościołów, klubów fitness.

W Nowym Brunszwiku w piątek było 11 aktywnych przypadków COVID-19, cztery osoby przebywały w szpitalu, w tym jedna na oddziale intensywnej terapii. 107 osób wyzdrowiało.

Pomysł z dopuszczeniem spotkań w ramach dwóch gospodarstw domowych Nowy Brunszwik skopiował od Nowej Zelandii.

Premeir Higgs zaznaczył, że granica prowincji dalej pozostanie zamknięta. Uprzedził, że jeśli w ciągu sześciu dni pojawią się trzy niezależne ogniska COVID-19 lub przypadki związane z gromadzeniem się, których pochodzenia nie da się do końca określić, dotychczasowe środki ostrożności zostaną przywrócone.