W obawie przed koronawirusem Kanadyjczycy zaczęli wszystko dezynfekować i czyścić. Wzrost zużycia środków czyszczących poszedł jednak w parze ze wzrostem przypadków zatrucia chemikaliami. Health Canada podaje, że w lutym i marcu liczba wypadków związanych z używaniem środków czyszczących była o 58 proc. wyższa niż w 2019 roku. W całym kraju odnotowano 1506 przypadków zatrucia w przez te dwa miesiące 2020 roku. Dla porównania w 2019 było ich 954. Najczęściej, w 38 procentach przypadków, dochodziło do zatruć spowodowanych używaniem środków na bazie chloru (popularny bleach).

Agencja zdrowia stwierdza, że wzrost liczby zatruć jest związany z tym, że ludzie zaczęli gromadzić dużą ilość środków do dezynfekcji, są częściej narażeni na ich działanie, ponieważ sprzątają częściej, a do tego więcej czasu spędzają w domu (również dzieci).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jim Chan, który przez 36 lat pracował jako inspektor wydziału zdrowia publicznego w torontońskim ratuszu, opowiada, że stykał się z przypadkami, gdy ludzie nieświadomie przyrządzali trucizny ze środków chemicznych. Podaje przykład kobiety, która zmieszała w wiadrze ocet i środek na bazie chloru. Chciała umyć blaty, a skończyła w szpitalu z powodu zatrucia gazem chlorowym.

Chan dodaje, że takie zatrucia mogą być śmiertelne. Założył profil na fejsbuku, na którym odpowiada na pytania związane ze środkami używanymi do sprzątania. Podkreśla, że podstawowy błąd to mieszanie środków chlorowych z octem lub z innym środkiem zawierającym amoniak. Tu trzeba być ostrożnym, bo niektóre wilgotne chusteczki do sprzątania są nasączone m.in. amoniakiem. Należy czytać informacje na etykietach, zaleca Chan. Dodaje, że jeśli do sprzątania używamy rozcieńczonego w wodzie środka na bazie chloru, powinniśmy zadbać o wentylowanie pomieszczeń.

Amerykańskie centra kontroli chorób i prewencji zalecają rozcieńczanie popularnego “bleacha” w proporcji 1/3 kubka środka czyszczącego na 16 kubków wody.

Innym źródłem problemów mogą być środki do dezynfekcji rąk zawierające alkohol. Tu narażone są dzieci, jako że płyny do rąk często ładnie pachną.